Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Październik miesiącem... fotografii

Rozpoczyna się kolejna edycja Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Wydarzenia obejmujące Wielkopolskę promować będą sztukę fotograficzną, jak i samych fotografów związanych z regionem. Działania edukacyjne, konkursy i wystawy potrwają do końca października.

. - grafika artykułu
I nagroda w konkursie Moja Wielkopolska - fot. Artur Pławski. Wystawa prac pokonkursowych - od 17.10 w WBPiCAK

Festiwal organizowany jest po raz trzeci przez Wojewódzką Biblioteką Publiczną i Centrum Animacji Kultury i - po raz kolejny - organizator zaprosił do współpracy wielkopolskie instytucje kultury i organizacje pozarządowe. Od 10 do 30 października na terenie Wielkopolski odwiedzić będzie można kilkadziesiąt wystaw prezentujących twórczość lokalnych fotografów, a nierzadko bohaterkę fotografii pejzażowych - samą Wielkopolskę.

Klęska urodzaju?

Rozbudowany program festiwalu nakazuje jego uczestnikom dokonanie wyboru. Kryzys urodzaju? Spośród propozycji festiwalowych wyróżnić należy z pewnością wystawę "Między eksperymentem a ekspresją" (wernisaż 18 października w CK Zamek), którą współtworzą m.in. Filip Fornalik, Natalia Góra, Grzegorz Plenzler i Aleksandra Wilkus-Wyrwa. Co wynika ze relacji technologii i sztuki? Czy technologia ma destruktywny wpływ na twórczość? Czy mit postępu i rozwoju przeciwstawia się refleksyjności oraz potrzebie przekraczania norm? - Mamy okazję, aby zastanowić się nad znaczeniem technologii we współczesnej praktyce twórczej. W coraz bardziej zunifikowanym świecie resztki odmienności zaskakują i niepokoją, najbardziej tych, którzy uważają, że współczesność definiowana jest przede wszystkim przez mit postępu - mówi Bogusław Biegowski, fotograf, popularyzator fotografii analogowej. Autorzy prezentowanych na wystawie prac, w kontrze do panujących tendencji, podejmą wysiłek znalezienia własnego sposobu wykorzystania tradycyjnej fotograficznej technologii.

Fotografia, której nie można zobaczyć

Chociaż fotografia kojarzona jest głównie z wizualnością, w programie festiwalowych zdarzeń znajdzie się także wydarzenie, które prymat wizualności podważa. "FotoStawka: Obserwacja = Obecność" (14 października, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu) to wystawa zbiorowa. Jej autorzy to członkowie grupy literackiej "Na krechę". Tematem twórczości młodych literatów jest fotografia oraz wizualność - i to o niej rozmawiać będą podczas wydarzenia. "FotoStawka" to także wystawa... wierszy. Poprzez syntezę sztuk twórcy wydarzenia dążą do nowych form wyrazu oraz wzajemnej promocji różnych dziedzin artystycznych. Czy im się to uda? Przekonamy się 14 października.

Nie tylko Poznań

Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki to impreza obejmująca cały region - wystawy i działania przeprowadzane w trakcie festiwalu będą miały miejsce nie tylko w Poznaniu, ale i w Gnieźnie, Środzie Wielkopolskiej, Ostrzeszowie, Czarnkowie i innych miejscowościach. Upowszechnianie wiedzy i zainteresowania sztuką fotografii w mniejszych ośrodkach jest jedną z głównych zalet, którymi wyróżnia się festiwal. Dotarcie do mieszkańców mniejszych miejscowości z ofertą kulturalną, którą doświadczać mogą bezpośrednio, nie zaś za pośrednictwem mediów, to wartościowy gest organizatorów. Co ważne, same wystawy i wydarzenia towarzyszące festiwalowi wykraczać będą poza galerie: świetlice wiejskie, urzędy, restauracje, a nawet klub osiedlowy zostały uznane jako miejsca, w których można prezentować sztukę fotografii.

Aleksandra Skowrońska

  • Wielkopolski Festiwal Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki
  • 10-30.10
  • wstęp wolny