Kultura w Poznaniu

Sztuka

Zaczynał od Wydziału Prawno-Ekonomicznego na Uniwersytecie Poznańskim, tylko po to by wstąpić do Konserwatorium Muzycznego w Poznaniu i - wreszcie - rozpocząć studia w Prywatnym Instytucie Sztuk Pięknych... Alfred Lenica jest bohaterem najnowszej wystawy w Galerii Piekary, którą można oglądać w zamkowych przestrzeniach do sierpnia.

Czytaj artykuł

Wystawa prac Ewy Kuryluk Żółty po raz ostatni prezentowana w poznańskiej Galerii Ego, to symboliczne zamknięcie żółtego okresu w twórczości artystki, skupiającego się na odkrywaniu rodzinnej historii. Żółte instalacje miały być częścią monumentalnej retrospektywy prac Kuryluk w POLIN - Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, ale organizatorzy odwołali wystawę. Kuryluk postanowiła więc zaprezentować cykl żółtych instalacji w krakowskiej Galerii Artemis (2019) i w Galerii Ego. Projekt ten został przesunięty ze względu na pandemiczne okoliczności, ale od końca maja aż do 9 lipca prace artystki można oglądać w galerii przy ul. Wyspiańskiego.

Czytaj artykuł

Już w najbliższy wtorek, 24 maja, w poznańskiej Galerii Ego odbędzie się wernisaż prac Ewy Kuryluk. Na wystawie Żółty po raz ostatni zobaczymy prace powstałe po 2001 roku.

Czytaj artykuł

Rozstrzygnięto 20. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce Izabella 2021. W tej edycji kapituła konkursowa nagrodziła 26 instytucji muzealnych. Pięć nagród trafiło do poznańskich muzeów. Izabelle to nagrody przyznawane przez muzealników - muzealnikom.

Czytaj artykuł

Są cisi jak duchy, pojawiają się niespodziewanie, np. lądują na terenie wroga na spadochronie, wysadzają w powietrze most lub tunel i rozpływają się w ciemnościach. Tak działają komandosi, wojskowa jednostka do zadań specjalnych. Od  1942 roku taka formacja jest także w Wojsku Polskim. O jej dziejach opowiada wystawa Pod Zielonym Talizmanem - 80 lat polskich komandosów prezentowana w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli.

Czytaj artykuł

- Jednym z najdłużej działających zakładów, o których opowiadamy na wystawie, jest Zakład Fryzjerski Saga z ul. Kanałowej na Łazarzu, prowadzony przez rodzinę Kamińskich. Działa w tym samym lokalu od 96 lat. Prowadzi go piąte pokolenie, a tradycja fryzjerska w rodzinie sięga 1894 roku - mówi Anna Pikuła* z Poznańskiego Centrum Dziedzictwa o wystawie Rękodzielni. Opowieści o poznańskim rzemiośle w Galerii Śluza, która potrwa aż do października.

Czytaj artykuł

Corpus Hominis to kolejny projekt z pogranicza nauki i sztuki prowadzony przez Dominikę Karalus z Galerii Fotografii pf przy wsparciu Wojciecha Luchowskiego. W rok 2022 wkroczyliśmy wraz z opowieścią o herbarium roślin odrzuconych, czyli chwastach, ilustrowaną przez fotografie Anny Kędziory. Kolejnym przystankiem był Endling Diany Lelonek, czyli przejmująca opowieść o wymarłych gatunkach ptaków i zatrważającej roli człowieka przyśpieszającego ten proces.

Czytaj artykuł

Najważniejsza światowa wystawa fotoreporterska - World Press Photo - powraca do Polski i do Poznania. Tym razem zdjęcia najlepszych fotografów dokumentujących otaczającą nas rzeczywistość zawisną na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Czytaj artykuł

Hanna Shumska w dziedzinie artystycznej i Piotr Kacprzak w dziedzinie projektowej zdobyli Grand Prix w 40. Konkursie im. Marii Dokowicz na najlepszy dyplom Uniwersytetu Artystycznego. Po raz pierwszy nagrodę przyznała także nasza redakcja - powędrowała do Piotra Owczarka za pracę Źrzadło.

Czytaj artykuł

Karolina Breguła wraz z licznym zespołem osób zaangażowanych w działania artystyczne, badawcze i społeczne stworzyła wystawę narracyjną, omawiającą problem eksmisji, utraty domu i wyburzeń obszarów miejskich poddanych gentryfikacji - procesowi, w którym nie uwzględnia się etyczności czy skutków takiej transformacji dla mieszkańców.

Czytaj artykuł

Wielu z nas kojarzy historie z Dalekiego Wschodu o masowych wyburzeniach czy wyrzucaniu z domu ubogich mieszkańców Pekinu podczas budowy wioski olimpijskiej. Kojarzymy dystopijne i zarazem egzotyczne widoki tłocznych osiedli Hongkongu lub Tajwanu. Dzięki wystawie Karoliny Breguły odtąd będziemy nie tylko kojarzyć, lecz będziemy mogli poznać i odczuć opisane sytuacje, a tym samym współczuć ludziom dotkniętym koszmarem utraty kontroli nad swoim miejscem w świecie.

Czytaj artykuł

"Ostateczną stawką staje się w Legionie nie romantyzm, nie mistycyzm, nie mesjanizm, lecz zgromadzona «tu i teraz» - teatralna zbiorowość" - czytamy we fragmencie  Legionu, czyli składu zasad autorstwa Doroty Sajewskiej, w którym autorka omawia dramat Stanisława Wyspiańskiego. Dialog między pracą badawczą a poszukiwaniami artystycznymi są podstawą dla instalacji wideo Legion, którą już niebawem będzie można zobaczyć w Pawilonie.

Czytaj artykuł

Larys Lubowicki to artysta wizualny, absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Jest także w trakcie pracy nad doktoratem w dyscyplinie bioetyki w Zakładzie Filozofii i Psychologii Człowieka UMB. W Galerii Fotografii pf w Centrum Kultury Zamek zaprezentuje cykl fotografii Corpus Hominis. Wystawa potrwa od 28 kwietnia do 19 czerwca.

Czytaj artykuł

Święty Wojciech to jeden z piękniejszych zakątków Poznania. Niestety niewiele osób podczas spacerów po Starym Mieście decyduje się przejść ruchliwą ulicą Solną, by dostać się na Wzgórze św. Wojciecha. Od kilku miesięcy do takiej wizyty zachęca nowe miejsce - Święty Spokój.

Czytaj artykuł

- Zataczamy koło i wracamy do gestu Marii Dokowicz, do tego, że istotne jest działanie wywierające wpływ na innych, a nie materialność sztuki - mówi prof. Maciej Kurak*, artysta wizualny, kurator wystawy towarzyszącej 40. Konkursowi im. Marii Dokowicz.

Czytaj artykuł

Instalacja sensoryczna, manifest wymiętoszenia, świadectwo przebodźcowania. W pętlę przyszłości, która nigdy się nie skończy, wpadliśmy wszyscy, zebrani w sobotnie, słoneczne popołudnie przed siedzibą PSNC Future Labs.

Czytaj artykuł

Dziwnie się ogląda tę wystawę pokazywaną w tym właśnie czasie. Bo na fotografiach Tomasza Tomaszewskiego prezentowanych w MO Galerii, fotografiach, dodajmy, wykonywanych w latach 2018-2022, nie ma pandemii, nie ma konfliktów, nie ma wielkiej polityki i nie ma wojny. Jest za to piękny, wyidealizowany świat. Tylko czy taki świat właściwie istnieje?

Czytaj artykuł

Stany Graniczne zwiastowały ciężki kaliber sztuki wyrywającej z letargu przyzwyczajeń. Tekst kuratorski zapowiadał głębię i szeroki wymiar trudnych tematów ludzkiej wytrzymałości i psychiki oraz zagrażającej egzystencji dynamiki zmian na świecie. Niełatwe zadanie intelektualne na szczęście okazało się satysfakcjonującym doznaniem estetycznym.

Czytaj artykuł

Pierwsza w Polsce, a zarazem największa w Europie prezentacja dzieł Antonia Gaudíego czeka na miłośników sztuki katalońskiego architekta w przestrzeniach Centrum Kultury Zamek.

Czytaj artykuł
1 6 Strona 7 8 9 10