Kultura w Poznaniu

Film

Przypadkowy bohater

Osnuty na prawdziwych wydarzeniach film Dominica Cooke'a ma tak naprawdę tylko dwóch bohaterów - o filmie Gra szpiegów pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Gwiazdy umierają, ale pozostają wieczne

Stanleya Tucciego i Colina Firtha mógłbym oglądać w arthousowym filmie o dwóch wędkarzach, którzy przez sześć godzin w czasie rzeczywistym próbują złowić pstrąga. A w Supernovie w gratisie do fascynujących twarzy otrzymałem zajmującą historię o przyjaźni i miłości w obliczu nieuleczalnej choroby.

Taniec na grobie

Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Aidana Chambersa Zatańcz na moim grobie. Ozon ponownie oddaje na ekranie siłę i bezkompromisowość pierwszej młodzieńczej miłości - o filmie Lato '85 pisze Bartosz Żurawiecki.

PROSTO Z EKRANU. Co się stało z naszą klasą

Najlepsze lata to z pozoru niczym nie wyróżniająca się opowieść o zwyczajnym życiu, pełnym rzadkich wzlotów, a częstych upadków. W całej swojej prostocie zachowuje jednak to, co szczególnie warte jest docenienia jeśli chodzi o kinowe dramaty - autentyczność.

SHORT WAVES FESTIVAL. Przenicowany świat

13. Short Waves Festival zapisał się w historii,  jako edycja oglądana oczami widzów zanurzonych w nurcie pandemii. Nie oznacza to wcale, że wszystkie zgłoszone filmy, okolo 250 tytułów,  były poświecone tematyce lockdownu.

SHORT WAVES FESTIVAL. Krótko o mieście

Każdego roku przy okazji Short Waves Festival najbardziej czekam na cykl Urban View. Takich osób musi być coraz więcej, gdyż po raz pierwszy ta sekcja liczyła aż dwa pokazy. Warto dodać, iż jest to najbardziej demokratyczny konkurs festiwalu, ponieważ nagrodę główną przyznaje tu publiczność. Ponadto tegoroczne seanse odbyły się w wyjątkowych architektonicznie warunkach.

PROSTO Z EKRANU. Eksperyment alkoholowy

Pamiętasz tego wspaniałego nauczyciela z gimnazjum czy liceum, który wyróżniał się wśród zblazowanych belfrów, zarażając pasją do wykładanego przez siebie przedmiotu? Jaka byłaby twoja ocena jego nauczania, gdyby po latach okazało się, że prowadził lekcje mając zawsze pół promila alkoholu we krwi?

250 filmów w 7 dni

Short Waves Festiwal wystartuje 14 czerwca. Motywem przewodnim trzynastej edycji będzie "Mirror Mirror / Lustrzane odbicie".

PROSTO Z EKRANU. Zemsta na zimno

Sidney Lumet miał w kinie swoich Dwunastu gniewnych ludzi, Guyowi Ritchie wystarczył Jeden gniewny człowiek by zaproponować widzom dobrej jakości kino akcji, którego nie powstydziły się sam Tarantino.

I jak tu nie wrócić do kina?

- Chciałam zaprezentować selekcję, która niejako przypomni publiczności, jak różnorodne i interesujące może być krótkie kino - mówi Emilia Mazik, kuratorka Klubu Krótkiego Kina. Po półrocznej przerwie cykl powraca stacjonarnym pokazem w poniedziałek 7 czerwca do Kina Pałacowego.

PROSTO Z EKRANU. Modowe rewolucje

Znana ze 101 dalmatyńczyków Cruella De Mon powraca w zupełnie nowym wcieleniu, by z zimną krwią dokonać zemsty, wzniecić na ulicach Londynu modowe zamieszki i przy okazji zadać odrobinę szyku.

Sytuacje, w których płaczemy

Najnowszej premierze Sceny Roboczej Have a Good Cry towarzyszy prezentacja artystycznych filmów krótkometrażowych. Tematyka Czy ty w ogóle płaczesz? dotyczy zjawiska i problemu płaczu. Pokaz odbędzie się w najbliższą środę.

Niepamięć

Mój osobisty faworyt do tegorocznych Oscarów - Anthony Hopkins - zdobył nagrodę za rolę w filmie Ojciec. Prawie nikt się tego nie spodziewał, nawet sam laureat nie przyleciał do Los Angeles, ale został w domu w Walii i przespał ceremonię wręczania nagród - o filmie Ojciec pisze Przemysław Toboła.

PROSTO Z EKRANU. Melancholia

W pełnometrażowym debiucie MariuszaWilczyńskiego Zabij to i wyjedź z tego miasta melancholia czai się za każdym rogiem. Jest we wspomnieniach rodziców i rodzinnej Łodzi, w bluesowej muzyce Tadeusza Nalepy, w onirycznych wizjach przekształcających ludzi w zwierzęta i odwrotnie, wreszcie - w posępnej i rozedrganej kresce rysującej dymiące kominy i papierosy, tęsknotę ludzi i miejsc.

KINO DOMOWE. Perfekcyjna rodzina

Podobnie jak Wieżowiec z 2015 roku, Gniazdo jest kinem rozpadu - jeden niepasujący element układanki, jedno kłamstwo, jedna zła decyzja i rozpoczyna się efekt kuli śniegowej, który działa dopóty, dopóki wszystko nie legnie w gruzach.

Pierścień ognia

Życie sławnego Casha było też pełne bólu i cierpienia, którym szczodrze obdarzył pierwszą żonę Vivian Liberto i cztery ich córki. Tak jak śpiewał Cash w piosence Ring of Fire "czasami kochać to czuć płonące pierścienie ognia" - o filmie Moja kochana Vivian pisze Przemysław Toboła.

Koniec niewinności

Nickelowi bardzo dobrze udało się oddać senną, a jednocześnie naładowaną emocjami i erotyzmem atmosferę miasteczka. Młodzi spotykają się głównie na basenie, gdzie prężą się jeden przed drugim i nawzajem podglądają - o filmie Ostatni komers pisze Bartosz Żurawiecki.

KINO DOMOWE. Na pewno nie nudny

Piękno w czystej postaci czy odrażające wizje? Prawdziwa sztuka czy totalny kicz? Feminizm czy mizoginizm? Helmut Newton. Piękno i bestia Gero von Boehma to dokument zdecydowanie warty uwagi, nie tylko dla widzów na co dzień interesujących się modą czy fotografią.

Pocztówki z Irlandii

Od dzisiaj na platformie MOJEeKINO można przez tydzień oglądać przegląd irlandzkich filmów krótkometrażowych. Program przygotowany przez Ambasadę Irlandii we współpracy ze Screen Ireland obejmuje osiem szortów. Złożony jest z tytułów różnorodnej tematyce i formie - fabuł, animacji i dokumentów.

KINO DOMOWE. Kobieto, nie uda ci się

Do tej pory za najbardziej wyrazisty symbol złamania płciowych stereotypów w sporcie uznawałem Kathrine Switzer, która w latach 60. oficjalnie przebiegła Maraton Bostoński, mimo że uważano wtedy, iż kobieca fizjologia nie pozwala na bieganie tak długich dystansów - bezpieczną granicą miało być 1500 metrów. Za sprawą dokumentu Maiden poznałem jednak historię Tracy Edwards i jej załogantek, które w trakcie regat Whitbread Round the World Race przepłynęły niejeden ocean lekceważenia i uprzedzeń.

1 14 Strona 15 16 17 18