Kultura w Poznaniu

Muzyka

Duża przestrzeń dla improwizowanego szaleństwa

- Każdy z członków zespołu The End ma korzenie w innych gatunkach muzycznych oraz swój własny oryginalny język, a jednocześnie wiruje wokół sceny improwizowanej - mówi Paweł Doskocz, jeden z pomysłodawców cyklu "Spontaneous Live Series" w klubie Dragon, gdzie 27 listopada wystąpi zespół The End.

NOSTALGIA FESTIVAL. Twórcza odtwórczość

Piotr "Pianohooligan" Orzechowski i Kuba Więcek to duet, o którym mówi się ostatnio dużo i głośno. Koncert wieńczący trzeci dzień festiwalu Nostalgia - Komeda Exposed, stał się muzyczną narracją odkrywania kompozytorskiego zamysłu. I choć muzycy rozłożyli na czynniki pierwsze wybrane kompozycje Komedy, to czy aby na pewno puzzle te stanowiły prawidłową układankę?

Bach: cztery razy cztery

Pianiści, laureaci Międzynarodowych Konkursów Pianistycznych im. Fryderyka Chopina zagrają Bacha. Zacznij od Bacha - śpiewał Zbigniew Wodecki. Jak się okazuje - nie był odosobniony w swojej myśli. Jak czytamy w książce Chopin. Człowiek, dzieło, rezonans wybitnego chopinologa, Mieczysława Tomaszewskiego - "Bach miał u Chopina priorytet absolutny".

Komeda z nostalgią

Wszyscy oczekujący na 12. Nostalgia Festival Poznań mogą odetchnąć z ulgą: festiwal się odbędzie. Inne daty, inny program niż ten zapowiadany wcześniej, wreszcie - zupełnie nowa lokalizacja. Co nas czeka na najbardziej jesiennym festiwalu Poznania?

Spadkobiercy szkoły rosyjskiej

Kiedy na scenie spotka się laureatka II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina oraz laureat II nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego doznania muzyczne mogą być tylko pierwszorzędne.

Monolog puzonu

Najbardziej znane solo na ten instrument skomponował chyba Wolfgang Amadeusz Mozart w swoim Requiem (Tuba Mirum). Instrument ten można jednak spotkać w zasadzie w każdym gatunku muzyki. Puzon - bo o nim mowa - stanie się głównym tematem wykładów, warsztatów, a przede wszystkim koncertów podczas Tromboholizm - Poznań Trombone Music Festival.

Cesarz powraca

Ile to polskich snów zrealizował Kękę w trakcie kilkuletniej kariery? Przynajmniej kilka. Od listonosza do gwiazdy rapu; od lokalnego watażki-wirażki do samozwańczego cesarza i w końcu: od nałogowca do sportowca. 8 listopada raper, którego pięć ostatnich płyt pokryło się platyną, zagra w klubie B17.

Gitara do kwadratu

Tradycyjna jesienna odsłona Ery Jazzu zapowiada się bardzo interesująco. Podczas listopadowego koncertu amerykański wirtuoz gitary Stanley Jordan spotka się na scenie z tutejszymi muzykami z Poznań Jazz Philharmonic Orchestra.

Na ringu

Jazz Ring, czyli festiwal jazzu nieoczywistego i w nietypowych dla jazzu miejscach, ewoluuje. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z głównego headlinera na rzecz zwiększenia liczby koncertów. Inspiracje wciąż mają podobne jak przy ostatnich edycjach, ale nadal szukają rzeczy nowych, nieznanych, jeszcze nieodkrytych dla polskiej publiczności.

Zagrać coś z niczego

Pianista jazzowy Jacek Szwaj 4 listopada wystąpi ze swoim trio w klubie Blue Note. Ten koncert to zarazem premiera "Envoi" - długo wyczekiwanego, debiutanckiego albumu zespołu, który powstawał z przerwami przez cztery lata.

Zamknijcie drzwi od kaplicy

Dzień po Zaduszkach warto wybrać się do Teatru Wielkiego na Widma, by pozostając w klimacie Święta Zmarłych, wejść do świata duchów.

Zaduszki na jazzowo

Ten melancholijny czas przeżywamy różnie. Niektórzy chodzą w tym dniu z cukierkami, inni z zadumą wspominają przeszłość, a jeszcze inni oddają się nostalgicznej przestrzeni dźwięków. Zaduszki jazzowe to wydarzenie, które stało się niemalże tradycją. W najbliższy czwartek w klubie Blue Note wystąpi Greg Osby - jeden z głównych filarów amerykańskiego jazzu.

Muzyczny świat jutra

- Konkursy są dobre, ale dla koni - żartobliwie rozpoczął konferencję prasową Augustin Dumay - przewodniczący jury 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, który rozpocznie się 9 października 2021 roku.

Odkrycia Moniuszkowskie

Rok Moniuszkowski powoli dobiega końca, jednak pytanie: co zrobić z twórczością Moniuszki - pozostaje wciąż otwarte. By muzyka Moniuszki dotarła tak pod polskie, jak i zagraniczne strzechy potrzeba znacznie więcej niż kolejne reżyserskie wizje Halek i Strasznych Dworów. Trzeba świeżego podejścia, otarcia kurzu z wszystkich opinii narosłych wokół muzyki Moniuszki. Taki impuls daje najnowsza płyta Filharmonii Poznańskiej z kantatami Milda oraz Nijoła.

Mój dół to mój dom

"Nie uwierzysz, skąd dzwonię. Jestem po drugiej stronie" - śpiewają Nagrobki na swojej nowej płycie "Pod Ziemią". Wołają do nas z nie-wyborczej urny, kartonowej trumny dla ubogich, z rodzinnego dołu: ciemnego i ciasnego, acz własnego. Na albumie są ze śmiercią za pan brat i pani siostra. Słynny, gorzki humor punktuje ich lapidarne teksty o umieranku... Zagrają w sobotę w Psie Andaluzyjskim.

Improwizacja dialogu

Skalpel Big Band to od niemal dwóch lat wizytówka Poznania. To z tym miastem związany jest pomysłodawca projektu - Patryk Piłasiewicz, a także większość muzyków tworząca skład zespołu.

Na kawałki się rozpada świat

Przygnębiająca jest nasza rzeczywistość widziana oczyma Krzysztofa Grabaża Grabowskiego - przede wszystkim w sensie społecznym, politycznym. Ten jeden z najistotniejszych poznańskich artystów wraz z Pidżamą Porno nagrał kolejną ważną płytę.

Paderewskiego american dream

Jan, Ignacy i Paderewski to bohaterowie opery kameralnej Three Paderewskis. Charakter dzieła nasuwał jednak większe skojarzenia z musicalem i oratorium. Za pomocą chwytliwych piosenek poznaliśmy równie chwytliwą historię okraszoną patriotycznym sosem. Bo życie Paderewskiego - wirtuoza, kompozytora, męża stanu i, last but not east, pierwszego polskiego celebryty, aż prosi się o nową opowieść.

ZA PARTYTURĄ. Staram się szukać dobrych wzorców

- Świadome słuchanie w sensie ekologii dźwiękowej polega także na tym, by zdawać sobie sprawę, ile samemu  wytwarza się hałasu - mówi Lidia Zielińska*, kompozytorka i pedagog poznańskiej Akademii Muzycznej.

1 48 Strona 49 50 51 52