Kultura w Poznaniu

Muzyka

Abstrakcyjny JazZamek

Cykl JazZamek sięga po młody, świeży głos w polskim jazzie, którego reprezentantem jest kwartet Andrzeja Kowalskiego. Zespół wystąpi w niedzielę w Sali Wielkiej CK Zamek.

Korekta historii

Przejść do historii - oto marzenie każdego artysty. Tylko czy owa historia, którą tworzą zwycięzcy, głównie mężczyźni (nie inaczej!) i ogólnie urodzeni pod szczęśliwszą gwiazdą jest sprawiedliwa? Płyta Barbary Borowicz i Marka Szlezera odkrywająca twórczość Witolda Friemanna zdaje się temu zaprzeczać.

Wentyl bezpieczeństwa

Ugory to eklektyczny kolektyw muzyczny o stale zmieniającym się składzie, który powstał na strychu rodzinnego domu Marcela Gawineckiego w kujawsko-pomorskiej wsi Smarzykowo. Początkowo był solowym projektem ambientowym, by przejść serię przemian stylistycznych. Najnowszy album "Matko ciszy" współtworzy już pięć osób i można go uznać za niejako kolejny początek w krótkiej, acz dynamicznej historii zespołu.

Lubią wracać

Meskalina znów zaprasza swoich przyjaciół! Usłyszymy głównie muzyków pochodzących z Polski, choć nie zabraknie akcentu brytyjskiego.

Istota muzyki to nie dźwięki

Bracia Bartłomiej i Marcin Oleś w jazzie doceniają przede wszystkim szczerość i emocjonalność. Podczas jesiennego koncertu w Winiarni "Pod Czarnym Kotem" zagra z nimi Piotr Orzechowski, z którym wspólnie interpretować będą utwory z repertuaru Joe Zawinula.

Romantycy i wirtuozi

Mottem rozpoczynającego się sezonu artystycznego w Filharmonii Poznańskiej mają być słowa Ludwiga van Beethovena: "Muzyka jest większym objawieniem niż cała mądrość i filozofia". Śmiałe słowa, które wypowiedzieć mógł tylko romantyk, zapowiadają wyzwania na miarę zawartej w nich wizji sztuki absolutnej.

Robią Szum w Poznaniu

Sukces tegorocznej edycji letniego festiwalu Rób Szum, który odbywa się w Międzychodzie, był na tyle zauważalny dla organizatorów, że postanowili zorganizować swoiste post scriptum - w Poznaniu. W najbliższą sobotę w klubie U Bazyla zagoszczą cztery zespoły: Martim Monitz, Rigor Mortiss, Dyson Sphere oraz Maszyny i Motyle.

Bardzo ciasne piekło na kredyt

Tych, którzy Arkadiusza Jakubika znają nie tylko jako aktora, ale i piosenkarza z zespołu Dr Misio, może zaskoczyć jego nowe muzyczne wcielenie Szatan Na Kabatach. I nie mam na myśli pójścia w stronę piosenki aktorskiej, co wyprawę w kierunku śpiewanej literatury.

Przebudzenie i porozumienie

"Ser" znaczy przebudzenie. Tak zatytułowaną świetną płytę wydali pod koniec ubiegłego roku ceniona mongolska pieśniarka Urna Chahar-Tugchi wraz z krakowskim triem Kroke. W poniedziałek 23 września artyści będą ją promować w klubie Blue Note.

Koncert z zadęciem

"Dęte-nadęte-wydęte-przedęte" - już samo wypowiedzenie na głos lub w myślach tego tytułu prowokuje natychmiastowy zachwyt nad możliwościami artykulacji i oddechu. A co kryje się w jego treści?

ZA PARTYTURĄ. To jest bodziec

- Wiem, że wielu kompozytorów w trakcie pracy nad utworem wyłącza się, aby słyszeć tylko siebie. Ja chyba jestem odwrotnym przypadkiem. Uważam, że twórczość nie zaczyna się ode mnie - mówi kompozytorka Ewa Fabiańska - Jelińska.

Dance macabre naszych czasów

Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: "To chyba jazz". Nic bardziej mylnego - zapowiada sam siebie Kirszenbaum. W marcu 2019 wydali debiutancką płytę. 13 września sprawdzimy jak Franz puKafka, czy Emile Zola & kokakola ożyją na scenie Sali Wielkiej CK Zamek.

Zwykły chłopak

50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy zainspirowała wybitnych przedstawicieli polskiej sceny jazzowej do stworzenia muzyczno-wizualnego projektu Komeda. Historie pisane dźwiękiem.

To uparte, wstrętne techno

Repetytywna, natarczywa, otępiająca, doskonała do zatracenia się w niej. Elektroniczna muzyka Natalii Zamilskiej to idealny produkt taneczny, użytkowy i artystyczny. A w ukoronowaniu artystki na królową polskiego techno przez naszych dziennikarzy nie ma aż tyle przesady, ile mogłoby się wydawać.

Krytyczny industrial

Na kilku polskich przystankach europejskiej trasy koncertowej zespołu Kollaps, promującej ich drugi album "Mechanical Christ", Australijczycy spotykają się na scenie z łódzką legendą - Jude. Jedno z tych spotkań wypadnie we wtorek 3 września, w Klubie U Bazyla.

Z najwyższej półki

We wrześniu Andrzej Jagodziński z muzyką Komedy, Kuba Płużek i głośny wspólny projekt tria Kroke z Urną Chahar, w kolejnych miesiącach m.in. Kuba Więcek, Urbaniak z Karolakiem, a także Greg Osby i Mike Stern. Jesień w klubie Blue Note zapowiada się gorąco! 

Włoska muzyka klubowa

Dj Stefano Noferini koncertuje dziś na całym świecie, a jego remixy rozbrzmiewają na niejednej imprezie w klimatach house i techno. Istotnym punktem jego międzynarodowej kariery był rok 1998, kiedy wystąpił na pokładzie włoskiego busa podczas Love Parade w Berlinie. Inaugurując nowy sezon muzyczny, wystąpi za konsoletą poznańskiej Tamy.

Więcej współpracy i pozytywnych emocji

- Solowe środowisko jest mocno nacechowane pogonią za artystyczną perfekcją. Jest w tym środowisku dużo drive'u, chęci udowodnienia czegoś. W kameralistyce jest więcej współpracy i pozytywnych emocji - mówi Wojciech Jurkiewicz z Erlendis Quartet*.

Wspólny "Szaleniec"

Michał Kmieciak i Swiernalis - dwaj poznańscy artyści reprezentujący na co dzień odmienne nurty muzyczne - stworzyli wspólnie utwór "Szaleniec", który właśnie dziś ma premierę.

Festiwal gitary i niewymuszonych bisów

30 artystów, 55 wydarzeń, 25 miast - tegoroczna i ostatnia już edycja festiwalu Akademia Gitary zapowiada się imponująco. Jej motyw przewodni: Muzyczna podróż przez Wielkopolskę i Bałkany doskonale wpisze się nie tylko w tegoroczny Szczyt Bałkanów Zachodnich, ale także Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. Czy znajdziemy w tych dwóch kulturach wspólne rytmy?

1 49 Strona 50 51 52 53