Kultura w Poznaniu

Opinie

Przaśny wieszcz

"Nadchodzi wieszcz narodowy nowego sortu!" - grzmi ze sceny Adam Mickiewicz, odgrywany przez Wojciecha Tremiszewskiego w spektaklu Adama Mickiewicza liryczna próba odnalezienia się w branży rozrywkowej, który wystawiono wczoraj na deskach Sceny Roboczej w ramach jednodniowego festiwalu teatralnego Ofensywa Teatralna VII: Remake.

Uniwersalny wymiar

Owacje na stojąco oraz cisza panująca podczas prawykonania Te Deum Zbigniewa Kozuba, skomponowanego z okazji setnych urodzin poznańskiej Akademii Muzycznej, to najlepszy dowód na to, że zarówno mistrzowie tej uczelni, jak i kontynuatorzy tego dzieła są w muzycznym rozkwicie twórczym.  

Dziedzictwo

Intymną opowieść o swojej rodzinie, żydowskich korzeniach, poszukiwaniu własnej tożsamości i mierzeniu się z przeszłością wyśpiewała w poniedziałek na Scenie Wspólnej aktorka i reżyserka Dorota Abbe. W tej osobistej podróży towarzyszyło jej na scenie niezwykle empatyczne Trio Taklamakan i nastoletnia córka Zuzia.

PROSTO Z EKRANU. Miasto gniewu

Najlepszy francuski film 2019 roku według kapituły przyznającej Cezary, nominacja do Oscara, odbijająca się szerokim echem dyskusja na temat ludzi spychanych na margines społeczeństwa - Nędznicy debiutanta Ladja Ly, film inspirowany głośną powieścią Victora Hugo o tym samym tytule, zasłużenie zbiera obfite plony.

Niezwyczajny debiut

W podróż po geograficznie nieograniczonej krainie obecności człowieka, obecności, o jakiej świadczy jedynie posługiwanie się językiem, zabiera czytelnika poemat Sekwoje. To debiut literacki Ewy Ledóchowicz wydany ostatnio nakładem serii poetyckiej poznańskiego wydawnictwa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. 

Taniec o tańcu

Rok 2020 zatytułowany został przez Polski Teatr Tańca Rokiem Szyderców. Pierwsza premiera, a więc Trucizna, to opowieść o tańcu jako o "chorobie między ludźmi, którzy zaczęli tańczyć dniami i nocami". Ta trucizna, z którą przychodzi nam żyć, dla każdego tancerza staje się kreacją innego ruchu ciała - ­­rzekomą "piękną masą zindywidualizowanego ruchu". Jak bardzo zatruci jesteśmy tańcem?

Bliscy, też pluszowi

Pociesza, wspiera i pozwala na odnalezienie się w nowej sytuacji. Ale też uczy empatii, rozwija wyobraźnię i daje poczucie bezpieczeństwa. Przytulanka. Nie główna, ale jak ważna postać w życiu (każdego) Wesołego Ryjka. Za nami kolejna premiera w Teatrze Animacji, tym razem na podstawie kultowych książek Wojciecha Widłaka.

PROSTO Z EKRANU. Wyśniony pocałunek

Xavier Dolan, który w 2009 roku, w wieku 20 lat zaszokował publiczność dojrzałością swojego debiutu pod tytułem Zabiłem swoją matkę, w nowym filmie zatytułowanym Matthias i Maxime powraca do tematów, które przewijają się przez całą jego twórczość: skomplikowanych relacji, seksualnych uniesień, toksycznych więzi łączących syna z matką.

Osiecka bez pretensji

Widowisko, dobra energia, świetne głosy i jeszcze lepsi muzycy - twórczość Osieckiej ponownie zatriumfowała w Teatrze Nowym i zdobyła nowe, Bibobitowe konteksty. Osieckowe show z Danielem Moszczyńskim w roli głównej zachwyca przede wszystkim muzycznie - kilka aranżacji z pewnością zapisze się w bogatej historii interpretacji tych popularnych piosenek.

Muzyka strasznego losu

Trzy nominacje. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została doceniona w trzech kategoriach Nagrody Muzycznej Fryderyk: dwukrotnie w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca (za płytę Astor Pizzolla: Suita Troileana oraz dwupłytowy album Mieczysław Wajnberg: Chamber Music), a także w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna (za płytę Mieczysław Wajnberg: Symhonies nos. 2 & 7). To właśnie muzyka Wajnberga w interpretacji Amadeusa pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz powinna zwrócić uwagę nie tylko wielbicieli i badaczy polskiej muzyki, ale też szerzej - całej muzyki XX wieku. I nie tylko przy okazji Fryderyków.

Niezgoda na przemijanie

- Opowieść międzypokoleniowa to nasza jedyna, choć słaba, nieskuteczna i groteskowa, broń przeciwko śmierci i przemijaniu - mówił w trakcie rozmowy z Marcinem Jaworskim autor Mikrotyków i Nieradości, Paweł Sołtys. Sobotnie spotkanie w CK Zamek, w trakcie którego literat i muzyk opowiadał o roli opowieści we współczesnym świecie, rytmie prozy i stosowanych strategiach literackich, stanowiło jedną z przedakcji zaplanowanego na maj Festiwalu Fabuły.

Wyjęcie łopaty z ziemi

- Pozwólmy kilofom przemówić, a łopatom cieszyć się ziemią - mówi ze sceny Arti Grabowski podczas premiery spektaklu Warunki zabudowy. Tego wieczora na deskach Sceny Roboczej pojawiają się betoniarki, cegły i kurz, jednak żadna budowla, droga ani mur nie powstają. W najnowszym przedstawieniu duetu Arti Grabowski/ Zbigniew Szumski twórcy posługują się wielokulturowymi odniesieniami do etosu pracy fizycznej, ukazując jednocześnie mechanizmy społecznego ubezwłasnowolnienia.

W sidłach wolności

Owacje na stojąco, ochy, achy i oczywiście połamane na scenie serca. Legendarny bohater po serii ukłonów znika, a na naszą ekscytację ze spotkania nakłada się pytanie: "Kim byłeś, Don Juanie?".

Usłyszeć świat, w którym żyjemy

- Metaforyka sportowa ustąpiła miejsca metaforyce militarnej -  mówił  na spotkaniu w Zamku Michał Rusinek. - To jest niepokojące. To jest coś, co odróżnia ten język nazywany tutaj umownie językiem prawicy, dobrej zmiany, od języków poprzednich polityków - tłumaczył. - To nie jest dobrze, kiedy naszego przeciwnika traktujemy jak wroga.

Z małą pomocą miasta

Miasto Poznań wspiera wiele wartościowych kulturalnych przedsięwzięć. Są wśród nich również godne zauważenia wydawnictwa płytowe.

Parę słów na marginesie

Wystawa plakatów Borisa Bućana w Arsenale jest jedną z pierwszych indywidualnych wystaw tego chorwackiego artysty w Polsce. Zgodnie z zapowiedziami na ekspozycji znaleźć się miało kilkanaście realizacji jego autorstwa. Z przyczyn niezależnych od Galerii nie wszystkie udało się jednak pokazać. Nie zmienia to jednak faktu, że dla tych kilku zaprezentowanych warto na tę wystawę pójść.

PROSTO Z EKRANU. Kino polo

Filmowa biografia Zenka Martyniuka, jednej z najbardziej rozpoznawalnych twarzy (a przede wszystkim głosów) nurtu disco polo, to nieudana laurka wystawiona muzykowi, który porywa tłumy odbiorców gatunku. Cóż, koniunkturalne schlebianie masowym gustom, zazwyczaj nie kończy się dobrze. O ile jednak sam Martyniuk jest w tym przynajmniej autentyczny, o tyle duet Jan Hryniak-Marta Hryniak już nie.

Avant po poznańsku

Oficyna Multikulti Project zapoczątkowała właśnie bardzo interesującą, poznańską serię płyt. W ostatnim czasie opublikowała też niezwykłą trylogię...

1 57 Strona 58 59 60 61