Kultura w Poznaniu

Opinie

Arkady Fiedler, czyli rzecz o zaspokajaniu głodu

Jest autorem licznych książek i felietonów podróżniczych, w których zaczytywano się w międzywojniu.  W trakcie II wojny światowej zbratał się z polskimi lotnikami przebywającymi w Anglii, czego efektem jest Dywizjon 303. Po wojnie wciąż pisał. Arkady Fiedler, bo o nim mowa, podróżnik i literat, jest bohaterem najnowszej książki Piotra Bojarskiego pt. Fiedler. Głód świata.

Nomadyzm, czyli sprawa wciąż aktualna

Współpraca między polskimi a niemieckimi artystami, którzy spotykają się na sympozjach organizowanych dzięki pomocy i środkom finansowym Kunstbauwerk e.V. w Vierraden, a konkretnie w tamtejszej dawnej Fabryce Tytoniu, od lat stanowi ciekawy przykład wymiany myśli i idei. Efektem rozmów i wspólnej pracy są projekty eksponowane później w przestrzeniach fabryki. Jedną z tych wystaw przeniesiono do galerii Curators'LAB. Kuratorami wystawy są prof. Sławomir Brzoska i Patrick Huber.

PROSTO Z EKRANU. Pożegnanie z babcią

Zupełnie zignorowane przez Akademię Filmową chińsko-amerykańskie Kłamstewko odbiło sobie brak jakiejkolwiek nominacji do Oscarów wygraną cenionej statuetki Independent Spirit w kategorii Najlepszy Film. I w oscarowym tygodniu wydaje się w polskich kinach najciekawszą premierową propozycją.

JA TU TYLKO CZYTAM. Miasto idealne? Zacznij od Bacha!

Możesz wymyślić najpiękniejsze miasto świata albo najbardziej funkcjonalne, lecz bez ludzi, bez mieszkańców, którzy będą tu żyć, stale - mniej lub bardziej świadomie - zmieniając otoczenie, najwspanialsze nawet metropolie nie mają racji bytu. Do takiego wniosku można dojść po lekturze Dobrze nastrojonego miasta Jonathana F.P. Rose'a.

Szepty, jęki, dziki śmiech

Pełna sala - zajęte wszystkie miejsca, wiele osób stoi lub siedzi na podłodze. To nieczęsty widok, nie tylko na koncertach z cyklu Muzykalny UAM. Sprawcy tego frekwencyjnego zamieszania to KakofoNIKT i Chór Pogłosy. Kto raz ich usłyszy, będzie chciał więcej.

To nie są pożółkłe karty historii

- Kanada dojrzała do tego, żeby zmierzyć się ze swoją przeszłością - mówiła na spotkaniu wokół reportażu 27 śmierci Toby'ego Obeda, jego autorka Joanna Gierak-Onoszko. Jej zdaniem jest ona o krok dalej od Polski po ubiegłorocznej premierze filmu braci Sekielskich. - Jakby przeszli z Tylko nie mów nikomu do "powiedzmy wszystkim" - dodała. 

PROSTO Z EKRANU. Siła sióstr

Mimo zrealizowanych wcześniej kilkunastu ekranizacji (w tym ostatniej z 1994 roku, z Winoną Ryder i Christianem Balem w rolach głównych) Małe kobietki nadal stanowią interesujący temat dla współczesnego kina. To fenomen na miarę Ani z Zielonego Wzgórza - evergreen o dorastaniu, utraconym na zawsze beztroskim dzieciństwie i problemach dorosłości, z którymi na początku zmagamy się po omacku.

Pokolenie jms.

Naprawdę trudno wyobrazić sobie Baśnie Andersena, Lokomotywę Tuwima czy Akademię Pana Kleksa Brzechwy bez Jana Marcina Szancera. Kolejne pokolenia wychowały się na jego ilustracjach, czerpały z nieograniczonej wyobraźni jms (jak podpisywał swoje prace). Nakładem poznańskiej Oficyny Wydawniczej G&P ukazał się album Jan Marcin Szancer. Ambasador wyobraźni, podsumowujący imponujący dorobek genialnego grafika.

Jest różnie

- Rodzice cały czas pracowali, więc wychowywała mnie babcia, która była zawodową płaczką. Nie miała nic innego do roboty, więc zabierała mnie ze sobą. A mnie się to podobało. Te stypy, żarty - wspominał na spotkaniu wokół Tanga śmierci, jego autor Jurij Wynnyczuk.

Folkowy szplin

Ewelina Grygier to znakomita flecistka, grająca zarówno na drewnianym flecie poprzecznym, jak i flażolecie. Jej pierwsza solowa płyta przynosi muzykę pełną radości i wysublimowanych brzmień, wyrastającą przede wszystkim z fascynacji folkiem irlandzkim.

PROSTO Z EKRANU. Satyra przeciw nienawiści

Polski dystrybutor wypuścił do kin Jojo Rabbit, komediodramat o dziesięciolatku uważającym się za nazistę, zaledwie trzy dni przed 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Czyżby prowokacja? Kij w mrowisko? Nieważne, jak mówią, ważne, żeby mówili? Spokojnie, jego reżyser Taika Waititi, z pochodzenia maoryski Żyd, wcielający się w filmie w rolę Hitlera, doskonale wie, co robi.

Jak nie przeżyć wojny

Stworzyć iluzję, kolorową bańkę, do której nie docierają odgłosy spadających bomb i widmo śmierci czy lepiej opowiedzieć dziecku prawdę o okrucieństwie wojny? Jeśli kłamać, to jak? Jeśli mówić prawdę, to od czego zacząć? A może w obliczu niewypowiedzianego lepiej milczeć? Twórcy spektaklu Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku nie wybiorą za nas właściwej odpowiedzi. Bo nie ma właściwej.

Nieludzkie istoty w hermetycznym świecie człowieka

Tatiana Czekalska i Leszek Golec wystawą Catering dla najdłużej przebywających w galerii gości zakończyli styczniowe plany Galerii Miejskiej Arsenał. Wystawa potrwa aż do połowy marca, mamy zatem sporo czasu, by zapoznać się z kuratorskim przedsięwzięciem Bogny Błażewicz. Pozostaje pytanie - czy warto? 

Tekst się liczy

- Dziś nie jest czas, żeby załatwiać sprawy piosenką. Ale przeraża mnie myśl, że mogłoby jej zabraknąć - mówił na spotkaniu wokół tomu Nie gódź się Patti Smith, autor przekładu jej wierszy Filip Łobodziński.

JA TU TYLKO CZYTAM. Pragnienie, które nie zna granic

Jest coś niesłychanego, niesamowitego, nieuchwytnego w tych chwilach, gdy nagle dopada nas wielkie uczucie. Ta miłość, która rozpiera. To pożądanie, które zalewa niczym fala. Zeruya Shalev próbuje opisać ten stan w Życiu miłosnym - i wychodzi z tej próby zwycięsko.

Haczyk na czytelnika

Laureatem III edycji Konkursu Reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego został Szymon Opryszek. Autor, zainteresowany kryzysem wodnym, chce odwiedzić każdy z kontynentów i zobaczyć, jak miejscowi sobie z nim radzą. Zwycięski projekt zdaniem jury "przywraca reportażowi perspektywę globalną".

PROSTO Z EKRANU. Syndrom Kasandry

Nicole Kidman, Charlize Theron i Margot Robbie na jednym ekranie to już samo w sobie potrójna zachęta, by wybrać się na Gorący temat. Jest jednak powód, dla którego znacznie bardziej powinniście zobaczyć ten film - nieustannie powielany mechanizm przemocy i zależności, o którym nie wolno przestać mówić na głos.

Okrutność śmierci poznajcie!

Spektakl Krótka rozmowa ze Śmiercią zapowiadał się niczym spełnienie snów. Oto ceniony i utalentowany reżyser teatralny Marcin Liber wszedł w porozumienie z duetem nekro polo Nagrobki, by dać polskiej publiczności nowe, odświeżające spojrzenie na Rozmowę mistrza Polikarpa ze Śmiercią supportowaną Mikołajem Rejem. A jednak powstał spektakl nierówny, w którym z Kostuchą wygrywa jedynie nieposkromiona muzyka Adama Witkowskiego i Macieja Salamona. Zły to spektakl, a zarazem dobry koncert?

1 58 Strona 59 60 61 62