Kultura w Poznaniu

Varia

Wszyscy chcą tańczyć

15 maja ruszają zapisy na trzecią już edycję Dancing fairPlayce Poznań. Udział w warsztatach może wziąć każdy, bez względu na wiek oraz umiejętności taneczne.

Wyjdź na zewnątrz

Najbardziej znane nazwiska polskiego outdooru, spotkania i prelekcje, warsztaty tematyczne i pokazy niezwykłych filmów górskich i podróżniczych. Od 17 do 19 maja w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej odbędzie się kolejna edycja Getaway Outdoor Festival.

Brzmienia Bałkanów Zachodnich

Szczyt Bałkanów Zachodnich to jedno z najważniejszych wydarzeń, które będą miały miejsce w Poznaniu w tym roku. Sam szczyt odbędzie się w lipcu, ale już niedługo będziemy mieli okazję dowiedzieć się więcej o kulturze tamtego regionu Europy dzięki Tygodniowi Kultury Bałkanów Zachodnich. Start już 10 maja!

Daj im tę noc

To jedno z najbardziej masowych corocznych wydarzeń kulturalnych w naszym mieście. Noc Muzeów niezmiennie wiąże się z atrakcjami i... wielkimi kolejkami, ale mimo to narzekań brak. Trudno się dziwić, bo co roku muzea i wszystkie instytucje biorące udział w wydarzeniu szykują niezapomniane atrakcje.

Za miło na kłótnię

- Wydaje mi się, że mamy jakiś drobny wkład w to, że przestrzeń publiczna ożyła i stanowi tygiel do ścierania się koncepcji. I to jest chyba najważniejsze, chyba na tym polega miasto, byśmy się spierali. Ale też chodzi o przyjemną formę. Jest lato, połóżmy się na leżakach. Z leżaków trudno się kłócić. Ma być za miło na kłótnię - mówią Ewa* i Zbigniew** Łowżyłowie, twórcy projektu KontenerArt. Kolejna edycja właśnie startuje nad Wartą.

Zakorzeniona u siebie

Brama Poznania zaprasza na majówkę wszystkich, którzy czują się w Poznaniu u siebie albo chcą się tak tu poczuć. Niech przyjdą do Bramy, która świętuje pięciolecie swojego istnienia.

Harmonijna różnorodność

Co roku na terenie Poznania można zaobserwować zjawisko migracji wielu gatunków. Na teren Targów ciągną licznie magowie, wróżki, wampiry, elfy, superbohaterowie, a nawet zombie. Jaki jest cel tej wędrówki?

Kultura na czas strajku

W czasie strajku nauczycieli poznańskie instytucje kultury zapraszają do siebie dzieci i młodzież. Przygotowały specjalne wydarzenia: lekcje, warsztaty, spektakle, oprowadzania po wystawach, które pozwolą twórczo i aktywnie spędzić czas poza szkołą.

Undergroundowy świat

CK Zamek zainaugurowało projekt Czechosłowackie historie, który za pomocą wystaw, warsztatów oraz spotkań tematycznych ma za zadanie przybliżyć niezwykle różnorodną i często nieznaną szerszemu środowisku, czechosłowacką kulturę lat 70. i 80.

Święty Marcin musi stać się celem

- Teraz od nas będzie zależało, czy nie wypuścimy z rąk tej szansy, która została stworzona. By na Marcinie znowu było życie. Przyszłe pokolenia by nam nie wybaczyły, gdybyśmy pozwolili umrzeć tej ulicy - mówią Hanna Sierocka*, dyrektor Towarzystwa Wiedzy Powszechnej i Anna Rybarczyk-Robak**, specjalistka ds. Rewitalizacji.

Wskrzeszenie świętego

A więc można. Święty Marcin budzi się ze śpiączki, w którą zapadł w ostatnich dwóch dekadach. Właśnie kończy się przebudowa pierwszego odcinka między ul. Gwarną i Ratajczaka.

Więcej niż zabawka

Najsłynniejsza lalka świata 9 marca będzie obchodzić swoje urodziny. Z tej okazji, 60 lat po jej pierwszej prezentacji, Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza na spotkanie z kolekcjonerką lalek Barbie Pauliną Jarysz i walczącą z przejawami dyskryminacji kobiet socjolożką z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Hanną Kroczak. Zamiast tortu ze świeczkami i góry prezentów możemy się spodziewać dyskusji o roli w świecie dorosłych i dzieci jaką pełni ta niespełna trzydziestocentymetrowa zabawka.

Prymat pomysłu nad materią

Budma to jedne z najważniejszych targów organizowanych przez MTP. Jednak nie wszyscy wiedzą, że w tym samym czasie pośród tych niezliczonych ilości drewnianych konstrukcji, najnowszych rodzajów prefabrykatów i żelbetowych konstrukcji szkieletowych w najbardziej charakterystycznym targowym pawilonie - Iglicy - przycupnęło miejsce stworzone dla projektantów. Forum Designu i Architektury ruszy już 13 lutego.

W świat za marzeniami

W inspirujące podróże we wszystkie cztery strony świata będzie można wyruszyć z gośćmi trzech globtroterskich festiwali, które na początku lutego odbędą się w Poznaniu. Przez kilka dni w różnych punktach miasta świat będzie dostępny na wyciągnięcie ręki.

Dobry wynik dzielenia

- Po-Dzielnia nie jest miejscem pomocy społecznej. Jest i dla biednych, i dla bogatych - mówi Kalina Olejniczak, współtwórczyni działającego od kilku miesięcy przy Głogowskiej freeshopu, w którym każdy może być jednocześnie "kupującym" i "sprzedającym". W jakim celu powstają podobne miejsca w Poznaniu? Kto i dlaczego "daje", a kto "bierze"? Czy poznaniacy potrafią się dzielić?

Siostrzańska książnica

Nowy Byt Feministyczny oraz Galeria Tak zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Czytanki Feministyczne", w trakcie którego uczestniczki i uczestnicy zastanowią się nad rolą matriarchatu, a także możliwościami i zagrożeniami, jakie niesie za sobą przejmowanie autorytarnej władzy przez konkretne grupy społeczne.

Orkiestra serc

To zdecydowanie jedna z najbardziej znanych orkiestr w Polsce. Słuchają jej wszyscy, bez względu na wiek i muzyczne upodobania. Zaplanowała grać "do końca świata i o jeden dzień dłużej"... Przed nami kolejny "występ" Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - w niedzielę, 13 stycznia.

Na zimową nudę

W tym roku uczniowie z Wielkopolski wraz z kolegami m.in. z województwa lubuskiego i kujawsko-pomorskiego rozpoczną przerwę międzysemestralną jako pierwsi. Sprawdzian na gotowość w czasie ferii poznańskie instytucje kultury zdały celująco.

Trzy religie, wspólny kalendarz

Cały nakład kalendarza trzech największych religii monoteistycznych, który po raz pierwszy ukazał się w Poznaniu na początku 2018 roku, rozszedł się w ciągu dwóch dni. Dlatego tegoroczny wydany został w 5 tys. egzemplarzy. Kalendarz "W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem" (edycja II) właśnie trafił do dystrybucji.

Sacrum i profanum na przełomie roku

Jak muzykowano w dawnej Rzeczypospolitej, gdy zbliżał się koniec roku? Czy były jakieś specjalne zwyczaje, w których muzyka odgrywała ważną rolę? Z pewnością nie możemy rozpatrywać muzycznej tradycji minionego czasu w oderwaniu od kalendarza liturgicznego Kościoła katolickiego.

1 17 Strona 18 19 20 21