Kultura w Poznaniu

Varia

Inny niż wszystkie

Inny Festiwal, który już siódmy raz pozwoli na spotkanie osób pełnosprawnych z tymi z niepełnosprawnościami, po raz kolejny udowodni, że różnice między nami wcale nie muszą dzielić. Spektakle, spotkania, stand-up i escape room - to tylko kilka okazji do tego, by przekonać się o tym na własnej skórze.

Co zostało nam z PeWuKi?

Dla odradzającej się Polski odbywająca się w 1929 roku w Poznaniu Powszechna Wystawa Krajowa była pokazem sił i możliwości. To był również czas, gdy na szeroką skalę do naszego miasta zawitała architektura modernistyczna. Świetność wystawy i jej znaczenie dla Poznania przypomni tegoroczny II Festiwal Architektury Modernistycznej Nowy Plan.

Park (ing) Day na łazarskim skwerze Eki z Małeki

Po raz siódmy w Poznaniu miejsca parkingowe zastąpią uliczne kawiarenki, rośliny, strefy działań twórczych. 21 września parkujemy na łazarskim skwerze Eki z Małeki, gdzie odbędzie się całodzienny piknik. W programie m.in. konsultacje architektoniczne, warsztaty dla dzieci, rzeźba psów dla psów, spacer po dzielnicy, a wieczorem - plenerowy koncert Orkiestry Prowincjonalnej.

Jak brzmi historia?

- Wraz z remontem rozpoczynamy nowy rozdział w działalności Muzeum Instrumentów Muzycznych - mówi Patryk Frankowski, kierownik otwieranego 14 września po remoncie muzeum.

94 powody, aby wyjść z domu

68 puntów z muralami i graffiti, 18 działających reklam neonowych oraz 8 starych szyldów oraz napisów reklamowych. Premiera 3. edycji mapy "Z bliska / Z daleka" - polsko-angielskiego przewodnika po poznańskim street-arcie - już 31 sierpnia!

Forty bez tajemnic

Niedostępne na co dzień, ciemne i tajemnicze podziemia, tunele i korytarze poznańskich fortyfikacji znowu będzie można zwiedzać. Okazją do tego będą Dni Twierdzy Poznań, które odbędą się w ostatni "pełny" weekend wakacji - 24 i 25 sierpnia.

Jak brzmi Kraina Olimpia?

Skoro jest bajka - warto jej posłuchać. Scena Robocza proponuje dzieciom wspólną pracę nad słuchowiskiem, której towarzyszyć będą warsztaty z słuchania. To ciekawy koncept, szczególnie że w wielkomiejskim pejzażu dźwiękowym liczne maszyny i odgłosy betonowej codzienności dominują nad brzmieniem przyrody. A jakie odgłosy wydaje Kraina Olimpia? Jakie dźwięki kryją się w korytarzach i zakątkach tego miejsca? Warto ich poszukać.

Wszyscy chcą tańczyć

Udział w warsztatach Dancing fairPlayce Poznań może wziąć każdy, bez względu na wiek oraz umiejętności taneczne. Kolejna edycja wydarzenia rozpocznie się 17 sierpnia.

Władcy smaku

Degustacje, konkursy, biesiady, propozycje dla najbardziej wybrednych podniebień i dla tych, którzy poszukują nowych doznań smakowych. Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku zaprasza do stołu.

Puzzle kultury

Co takiego przyciąga co roku entuzjastów zarówno polskiego folkloru, jak i kultury innych narodowości, aby uczestniczyć w tym folkowym święcie? Z pewnością jest to żywe spotkanie z tradycją: możliwość jej zobaczenia, usłyszenia oraz żywego w niej uczestnictwa. Światowy Przegląd Folkloru Integracje odbędzie się w tym roku już po raz dziewiętnasty. Start - 10 sierpnia.

Tak będzie wyglądało Muzeum Powstania Wielkopolskiego

Warszawska pracownia WXCA zwyciężyła w konkursie na projekt nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego, która powstanie przy Wzgórzu św. Wojciecha. Ze zwycięzcami zostanie podpisana umowa na dokumentację techniczną, a miasto szykuje kolejny konkurs na projekt ekspozycji.

Na prawo most, na lewo most

Historia poznańskich mostów łączy się nierozerwalnie z historią miasta. Brama Poznania stworzyła nową narrację w oparciu o historię przepraw.

Czy Warta jest warta sztuki?

Poznańscy animatorzy kultury chętnie kierują się ku Warcie. Oprócz wpisanych już w mapę Poznania popularnych Kontenerów Wartą zajmują się także Brama Poznania ICHOT oraz stowarzyszenie Fotspot. A także Stowarzyszenie Zielona Grupa, które po tym jak wraz z Rowerowym Domem Kultury zjechało z warsztatami całą granicę Polski, teraz chce poznać Wartę. I utkać ją wraz ze spotkanymi ludźmi.

Dzikość w centrum miasta

- Zaczynamy 6 lipca wraz z otwarciem wystawy Zwierzęta Cybiny. Cały cykl będzie podporządkowany tematyce zwierząt - również nas i naszym relacjom z pozostałymi przedstawicielami królestwa - o cyklu Rzeka żywa opowiada Anna Gruszka* z Bramy Poznania.

Poznań - miejsce multikuchni

Choć w naszym mieście już jest mnóstwo knajpek ze smakami z całego świata, znawcy przekonują, że wciąż nie brak przestrzeni na kulinarne eksperymenty.

Ze sztuką od urodzenia

Czy sztuka nadaje się dla ruchliwych bobasów i rozgadanych przedszkolaków? Festiwal Sztuka Szuka Malucha zaprasza właśnie tych niecodziennych, najmłodszych uczestników kultury.

Bikiniarze z Łazarza

Na Skwerze Eki z Małeki na Łazarzu w najbliższy wtorek odbędzie się spotkanie z uczestnikami Poznańskiego Czerwca 1956 połączone z odsłonięciem rzeźby społecznej "Krawatto".

Pamiętajcie o ogrodach

Podczas Weekendu Otwartych Ogrodów w Poznaniu możemy odwiedzać prywatne ogrody, na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Wydarzenie zostało zainspirowane podobnymi akcjami w Europie, w tym w brytyjskim National Garden Scheme.

Kim jest Inny?

Alternatywny, nietypowy, innowacyjny, szczególny, odmienny, różniący się, niepodobny - kim w dzisiejszym świecie jest Inny? Czy Inność jest zjawiskiem powszechnie akceptowanym czy wciąż kojarzy się przede wszystkim z obcością?

1 16 Strona 17 18 19 20