Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Jak robić miasto z głową?

Odpowiedzi na to pytanie należy poszukać w książkach - przekonują organizatorzy Festiwalu Książka i Miasto. Jego pierwsza edycja odbędzie się w dniach 10-18 października.

. - grafika artykułu
fot. P. Skórnicki

Wydarzenie jest efektem połączenia pasji do książek i zainteresowania miastem jako złożonym fenomenem. Przed nami spotkania i rozmowy o książkach opisujących miasto w wielu jego aspektach. Organizatorowi, Stowarzyszeniu Prawo do Miasta, zależy na tym, by opowiedzieć o książkach, która nie traktują miasta jedynie jako materialnej przestrzeni zabudowanej. "Miasto to nie tylko gęsto wypełniona budynkami i innymi materialnymi wytworami przestrzeń, ale przede wszystkim ludzie, którzy w niej na stałe bytują" - piszą.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się pisarze, publicyści, literaturoznawcy i miejscy aktywiści. Wydarzenia odbywać się będą w Centrum Kultury Zamek, Bibliotece PTPN i Słodowni Starego Browaru. Z inauguracyjnym wykładem "Miasto w kanonie literatury polskiej" wystąpi prof. dr hab. Przemysław Czapliński, literaturoznawca z Instytutu Filologii Polskiej UAM. Będą też spotkania autorskie m.in.: z Filipem Czekałą ("Historie warte Poznania" i "Miasto nie do Poznania"), Filipem Springerem ("Miedzianka. Historia znikania"), Marcinem Kąckim ("Poznań. Miasto grzechu").

Odbędzie się też debata pt.: "Jak robić miasto z głową? Według jakich autorów i jakich książek?". Tytuł zainspirował Carl von Clausewitz, słynny pruski generał i teoretyk wojskowości. Miał on stwierdzić, że można rozpoznać, według jakich autorów (w domyśle - dzieł o sztuce wojennej) wódz prowadzi wojnę. W przypadku festiwalu tytułowa fraza ma służyć celowi odległemu od sztuki wojennej - wywołaniu dyskusji nad urządzania miasta. Jej źródłem mogłaby być także literatura, zarówno piękna, jak i non-fiction. Do debaty zaproszono osoby w różny sposób zaangażowane w "robienie" miasta. Dyskutować będą: Edwin Bendyk - publicysta tygodnika "Polityka", socjolog, nauczyciel akademicki; Andreas Billert - historyk sztuki, specjalista rozwoju i rewitalizacji miast; Anna Domaradzka - socjolog z Instytutu Studiów Społecznych UW; Hanna Gill-Piątek - działaczka społeczna, publicystka, związana z Krytyką Polityczną oraz Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania wywodzący się z ruchów miejskich. Debatę poprowadzi Lech Mergler - aktywista miejski, publicysta.

mat

  • I Festiwal Książka i Miasto
  • 10-18.10
  • Centrum Kultury Zamek (Sala pod Zegarem), ul. Św. Marcin 80/82; Biblioteka PTPN ul. Mielżyńskiego 27/29; Stary Browar (Słodownia +2), ul. Półwiejska 42