Kultura w Poznaniu

Rozmowy

Klimat i emocje

- Wiadomo, że dzwonią osoby świadome zmian klimatu. Zazwyczaj są to byli aktywiści i aktywistki, których temat wypalił. Ale też osoby chcące zostać aktywistami, lecz niemające na to siły bądź przestrzeni - o telefonie zaufania działającym w Galerii Miejskiej Arsenał opowiadają Joanna Brzezińska*, psycholożka oraz Zofia nierodzińska**, zastępczyni dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał.

Baza wypadowa na Europę

- Chyba niewiele galerii działa tak jak my. W Poznaniu funkcjonujemy jako fundacja i stąd nieco bardziej niż na sprzedaż nastawiamy się na promocję sztuki współczesnej w ogóle - mówi Agata Rodríguez*, która wraz z mężem Carlosem prowadzi Rodríguez Gallery przy ul. Wodnej 13/4 w Poznaniu. 15 października świętowali 5-lecie działalności!

List jak film

- Nie mamy takiego aparatu pojęciowego dla photobooków, który byłby porównywalny z tym, za pomocą którego możemy analizować literaturę. A szkoda, bo uważam, że to właśnie do świata książek należałoby List... porównywać. Do świata literatury pięknej, poezji - opowiada o Liście do chłopca z latarką Grzegorz Dembiński*.

Kartka papieru to żaden wróg

- Gdy słyszę, że w trakcie kolejnych warsztatów jeden dzieciak, który akurat ma przerwę, podchodzi do grającego kolegi i daje do zrozumienia "Nie rób tak, bo przeciwnik zrobi rach-ciach i z tobą skończy", to myślę sobie "Wow, mój człowiek, mamy to!" - mówi Maciej Matlak*, starszy animator w Akademii Gier Cube.

Dobry Eurosuchar? Nie pogardzę

- Wiemy już, że to nie jest rozrywka dla dzieciaków i nerdów, ale pełnoprawne hobby, takie jak np. kolekcjonowanie modeli statków czy samolotów - mówi Katarzyna Dzierżęga*, recenzentka gier i członkini kapituły w konkursie na Planszową Grę Roku.

Milczenie często poprzedza zło

- Jak mówił Marek Edelman - milczenie często poprzedza zło. Dlatego reaguję, projektuję, publikuję kolejne plakaty na Facebooku, w mediach, zgłaszam je na konkursy - mówi Szymon Szymankiewicz*, projektant plakatów i grafik, zwycięzca Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Oświęcimiu w 2020 r. 

Jedność w różnorodności

- Wizualność zgodnie z założeniami festiwalu jest równoważna muzyce. Mieliśmy koncerty podczas poprzednich edycji, w których ilość projektantów światła była równa lub nawet większa liczbie muzyków - mówią Jakub Królikowski, Weronika Nowak i Cheslav Singh z Fundacji Wspierania Kultury - Our Place Foundation*, organizatora Festiwalu Światłodźwięki. Impreza odbędzie się w tym roku po raz piąty - tym razem w formule hybrydowej. W piątkowych i sobotnich wykładach i koncertach będzie można uczestniczyć na żywo, bądź oglądać ich transmisje online.

Jak dobrze mieć sąsiada

- Przesiąknięta światem dziecka pomyślałam, że będzie niebawem Festiwal i może warto pokazać "inną" Osiecką. Bo nikt wcześniej - zrobiłam oczywiście research, nie sięgnął po jej twórczość dla dzieci. Aczkowiek, jak się później okazało - nie jestem pewna czy ona potrafiła pisać tak tylko dla najmłodszych. Bo jej wszystkie teksty mają drugie dno - mówi Anna Mierzwa*. O premierze Rapete papete pstryk w ramach 23. Festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" opowiada razem z Michałem Kocurkiem**.

Nigdy o nic nie zabiegałem

- Wyobraź sobie, że całe życie spędziłem w tej garderobie, numer trzynaście, przy oknie. I nawet siedzę ciągle na tym samym krześle - tak o życiu w teatrze i poza nim dwa lata temu w naszym cyklu Rozmowy w garderobie opowiadał Annie Kochnowicz-Kann Michał Grudziński*. W tym roku aktor Teatru Nowego obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.

Rabunek krwi

- Wielokrotnie czytałam w stenogramach norymberskich o osobach, które - gdy zostały odnalezione - już nie chciały wracać do Polski - mówi Dorota Nieznalska*. Jej wystawa Rassenhygiene zostanie otwarta w piątek 9 października w Centrum Kultury Zamek. To podsumowanie jej rezydencji artystycznej, w czasie której badała działalność Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS oraz stowarzyszenia Lebensborn e.V., zajmujących się przymusową germanizacją polskich dzieci.

Wypożyczanie książek jest ekologiczne!

- Noc Bibliotek jest coraz popularniejszą akcją przypominającą, że biblioteki to miejsca dostępu nie tylko do książek, ale także centra kultury - mówi  Katarzyna Wojtaszak* z Biblioteki Raczyńskich. W tym roku wszystkie wydarzenia odbędą się w sobotni wieczór w gmachu głównym biblioteki przy Placu Wolności.

ŚWIAT W 3D. Kwintesencja głębi

- Moją największą pasją jest popularyzacja oglądania zdjęć 3D bez żadnych przyrządów, tak zwanego swoboglądu - mówi Borys Wasiuk*, członek Międzynarodowego Towarzystwa Stereoskopowego, współzałożyciel Polskiego Klubu Stereoskopowego i twórca pierwszego bloga poświęconego tematyce fotografii trójwymiarowej.

ANIMATOR. We Francji sam byłem jak BoJack

- Gdy przychodzisz do pokoju kierowników serialu, stajesz się kimś w rodzaju barkera czy szefa cyrku - mówi Mike Hollingsworth*, reżyser nadzorujący seriali BoJack Horseman i Tuca & Bertie. W czwartek poprowadzi na festiwalu Animator masterclass Prosto z Hollywoo - wydarzenie, które odbędzie się formule online.

Przede wszystkim student

- Do niedawna mieliśmy do dyspozycji jedynie budynek, który umownie nazywamy "starym". Pamiętam, jak wmurowano kamień węgielny i jak stopniowo powstawały mury nowego budynku - wspomina prof. Hanna Kostrzewska*, rektorka poznańskiej Akademii Muzycznej na kadencję 2020-2024.

Opera wędrowna

- Niespodzianki są najlepsze, kiedy pozostają niespodziankami, dlatego nic nie powiem... Żartuję! - Renata Borowska-Juszczyńska*, dyrektor Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki, opowiada o planach na nowy sezon i świętowaniu okrągłej, 110. rocznicy otwarcia opery poznańskiej.

Podczas pandemii zdaliśmy egzamin

- Nasze uczelnie chcą i muszą być obecne w świecie, musimy nadrobić wiele lat zapóźnień, ale jestem optymistką, podobnie jak moi koledzy rektorzy, i wierzę, że nasze plany zrealizujemy - mówi prof. Bogumiła Kaniewska*, nowa rektor UAM, która rozpoczęła urzędowanie 1 września 2020 roku.

ŚWIAT W 3D. Wszystko zaczęło się na strychu

- Na ciemnym strychu starej willi znalazłem cztery dziwne, dwuobiektywowe aparaty, kilkadziesiąt szklanych, podwójnych zdjęć i wielką drewnianą szafę z okularami do patrzenia. (...) Wtedy to połknąłem bakcyla 3D, zaraziłem się wirusem "stereo" i chory jestem do dzisiejszego dnia - mówi Tomasz Bielawski*, największy kolekcjoner stereofotografii w Polsce.

Orlęta - Dzieci Wojny

Pierwszy  w historii polskiej kinematografii fabularny film o walce z Sowietami w 1939 roku produkuje Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Film Orlęta o bohaterach Grodna, gdzie obok wojska do walki stanęli harcerze, reżyseruje Krzysztof Łukasiewicz* (Karbala, Belfer), według własnego scenariusza.

Wzajemne porozumienie

- Moja fotografia dokumentalna jest sposobem na pozostawienie komentarza. Z pomocą serii Dzienników miejskich staram się stworzyć archiwum współczesnych miast - mówi Peter Bialobrzeski*, którego wystawa Cities zostanie otwarta w sobotę w Centrali.

Nawet sobie tego nie wyobrażam!

- Jeśli chodzi o malowanie, to mam tendencje do zrywów. Narwany jestem. Wybrałem pejzaże, bo chciałem zmierzyć się z jednym tematem, przepracować go i pewne rzeczy w ten sposób uporządkować - ze względu na pracę i dom, a także różne obowiązki - mówi malarz Przemysław Szydłowski*. Jego indywidualna wystawa Zawsze coś zostanie otwarta w piątek w Galerii Jak.

1 18 Strona 19 20 21 22