Kultura w Poznaniu

Varia

KULTURA W KAPCIACH. Optymistyczna piątka

Nadeszła kalendarzowa wiosna, za oknem coraz ładniej. Niestety póki co zamiast cieszyć się pogodą siedzimy w domu w przysłowiowych kapciach. Aby umilić sobie czas warto sięgnąć po filmy, które wleją w nas trochę pozytywnej energii. Zaprezentowane tytuły nie są dziełami wybitnymi, ale spełniają swoją główną funkcję, czyli... poprawiają humor. Zatem jeżeli macie gorszy dzień i dość siedzenia w domu albo po prostu szukacie miłej i lekkiej rozrywki, poniższe tytuły są dla was.

KULTURA W KAPCIACH. Online i offline

Przedłużająca się izolacja i pytanie "jak długo to potrwa?", na które nikt w tej chwili nie zna odpowiedzi, pogłębiają naszą frustrację. Z dnia na dzień coraz mniej bawią memy i filmy z koronawirusem wrzucane do sieci i zdjęcia z dzieciństwa podawane przez znajomych w fejsbukowym łańcuszku. Bycie online to w obecnej sytuacji zarówno dobrodziejstwo, jak i przekleństwo. Co wybrać, na czym się skupić, by kompletnie nie zwariować?

KULTURA W KAPCIACH. Odkryj w sobie feminist (k)ę

Feminizm to bardzo modne w ostatnim czasie słowo. Pojawia się często i w różnorakich kontekstach, swoim znaczeniem obejmując wszystko i nic. Dla wciąż odkrywających to zagadnienie feministyczne co nieco na czas kwarantanny.

Zamek na wynos

Jeśli myśleliśmy, że odwołanie zaplanowanych wydarzeń kulturalnych będzie skutkowało nudą, na szczęście byliśmy w błędzie. Znane i lubiane instytucje szykują dla Was niejedną niespodziankę. A nam nie pozostaje nic innego jak zachęcać do śledzenia nowego cyklu - Kultura na wynos - w którym będziemy wszystkie te niespodzianki anonsować. Koncentrujemy się przede wszystkim na inicjatywach, które zastąpią przeniesione koncerty, festiwale czy premiery lub zamknięte wystawy. Wszystko po to, by zaprosić kulturę do naszych domowych odbiorników.

Maciej Fortuna dyrektorem RCK

Nowym dyrektorem Regionalnego Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu został Maciej Fortuna, związany z Poznaniem trębacz, kompozytor jazzowy i producent muzyczny. W 2014 r. Fortuna uhonorowany został Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania.

KULTURA W KAPCIACH. Popcorn z mikrofali

Nie przypominam sobie sytuacji w której, tak jak dziś, zadając pytanie - Co u Ciebie? - doskonale znałabym odpowiedź. Większość znajomych pracuje zdalnie i większość sobie z tym nie radzi. Nie potrafimy rozgraniczyć zadań zawodowych od domowych, czas pracy wydłuża się niemiłosiernie, bo jak skupić się na zadaniu, kiedy za oknem wiosna, a w sieci i w głowach koronawirus? Żeby nie oszaleć, trzeba się odciąć. Tylko jak?

Stypendia i Nagroda Artystyczna Miasta Poznania 2020

Do 31 marca przyjmowane będą zgłoszenia kandydatur do prestiżowej Nagrody Artystycznej Miasta Poznania oraz stypendiów artystycznych Miasta. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym podjęto decyzję o przyjmowaniu zgłoszeń również drogą elektroniczną.

KULTURA W KAPCIACH. Rodzinna piątka

Sytuacja z koronawirusem wielu zmusiła do pozostania w domach - zamknięto szkoły, odwołano imprezy rozrywkowe, wydarzenia kulturalne i sportowe, wielu z nas pracuje zdalnie... By uprzyjemnić nieco okres przymusowej kwarantanny i udowodnić, że kultura jest zawsze na wyciągnięcie ręki, z pomocą naszych autorów podpowiadamy jak kulturalnie spędzić czas wolny. Jako pierwszy swoje - filmowe na początek - wybory poleca Patryk Szczechowiak.

Jak feniks z popiołów

Z piątym sezonem działalności do poznańskiego Pawilonu wkracza "Nowe życie". To nie tylko hasło programowe, ale i opis stanu faktycznego. Instytucja zmierza w stronę autonomii, w lutym utworzono w niej etaty dla pracowników, posiada także nowy system nagłośnieniowy. - Nowe życie nie jest nowym początkiem. Jest raczej - tak, jak sytuacja Pawilonu - życiem sytuującym się wobec zmian, których nie unikniemy - mówią gospodarze tego miejsca.

Kolor Wildy to kolor czerwony!

Mapa z najciekawszymi, wskazanymi przez mieszkańców, miejscami na Wildzie jest najnowszym wydawnictwem projektu FestFyrtel. Wcześniej ukazały się mapy atrakcji Jeżyc i Łazarza. Celem projektu jest zgłębienie charakteru i tożsamości poznańskich dzielnic śródmiejskich i ponowne odkrycie tego, co w nich wyjątkowe i niepowtarzalne. Właśnie dlatego, zamiast "superdzielnica" przyjęto określenie FestFyrtel zakorzenione w gwarze poznańskiej.

Kolorowy kalejdoskop

Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń to doskonała okazja do posłuchania o dalekich wyprawach i podzielenia się własnymi przeżyciami z podróży. 14 lutego festiwal wystartuje już po raz ósmy, przez trzy dni gromadząc opowieści o najdalszych zakątkach świata w jednym miejscu.

Ocieplić wizerunek

- Bardzo bym chciał, żeby w Galerii Malarstwa i Rzeźby powstała kawiarnia, ale nie taka, do której będzie się przychodziło z miasta. Ona ma być miejscem odpoczynku w czasie zwiedzania, może także dawać okazję do okiełznania temperamentu dzieci. Nie wiem, co powie Sanepid, ale zakładam, że kawiarnia ruszy już w najbliższych dwóch miesiącach - mówi Tomasz Łęcki*, nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

No to w drogę!

Podróżujemy coraz chętniej, dalej, odważniej. Warto poszukać inspiracji do kolejnych wypraw podczas tegorocznej odsłony Festiwalu Podróżniczego "Na Szage". Jak zawsze będzie z kim podzielić się swoją pasją.

Przemycone w tubce farby

W Norwegii uczniowie mają nie tylko trzy razy więcej godzin zajęć artystycznych niż w Polsce, ale nawet architekturę jako osobny przedmiot. - My, nauczyciele przedmiotów artystycznych, przemycamy na lekcjach treści, których w programie szkoły brakuje - mówi Kamil Wnuk, nauczyciel plastyki.

To, czego nie widać

- Zastanawiam się nad tym, jaka jest rola instytucji kultury i osób w nich pracujących? Myślę, że powinniśmy się schylać po te tematy, które są istotne i ważne, niezmyślone - mówi Bartek Lis z CK Zamek, który przygotował wystawę "Nie widać". Otwarcie ekspozycji we wtorek.

Wszyscy mamy uprzedzenia

Każdego roku w pierwszych dniach grudnia Amnesty International organizuje maraton pisania listów, który odbywa się przy współpracy CIM Horyzonty oraz Galerii Miejskiej Arsenał. Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym zbliżającemu się maratonowi jest Żywa Biblioteka. W najbliższą sobotę Arsenał zamieni się w przestrzeń dedykowaną edukacji, dekonstruowaniu stereotypów, wymianie idei i przede wszystkim rozmowom.

Opowieści o wielkiej płycie

Budownictwo mieszkaniowe w ujęciu literackim i naukowym. Wieczór autorski Lidii Pańków oraz wykłady Hanny Grzeszczuk-Brendel i Agnieszki Barczykowskiej - oto zaplanowane na początek grudnia wydarzenia w ramach III Festiwalu "Książka i Miasto". Temat przewodni tegorocznych spotkań: blokowiska - betonowe wizytówki  miast Europy Wschodniej.

Jaka jest Bretania?

XXVI Dni Bretanii rozpoczną się w poniedziałek 25 listopada. W programie wystawa fotografii, wykład o charakterystycznych, pochodzących z tego rejonu kalwariach i dużo wspaniałej celtycko-bretońskiej muzyki.

Betlejem od listopada

W tym roku bożonarodzeniowy jarmark zainaugurowany zostanie już 16 listopada na placu Wolności. Już 30 listopada do pl. Wolności dołączy Stary Rynek, gdzie odpalona zostanie miejska choinka.

1 15 Strona 16 17 18 19