Kultura Poznań.pl

Film

W sieci krótkiego metrażu
 

W sieci krótkiego metrażu

Short Waves Festiwal ma to do siebie, że prezentowane tam filmy muszą w możliwie najbardziej skondensowany sposób komentować rzeczywistość i zawrzeć w sobie wszystko to, co twórca chce przekazać widzowi. To trudna sztuka. Short Waves Festival opanował ją do perfekcji.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Filozofia tańca
 

PROSTO Z EKRANU. Filozofia tańca

Taniec, nawet zapośredniczony przez kinowy ekran, posiada uwodzicielską i hipnotyzującą siłę, co udowodnił już Wim Wenders swoją "Piną" (2011). Tym razem do kin wszedł "Mr. Gaga" (2015) - pasjonujący dokument o twórcy innowacyjnego języka ruchu, który wywarł ogromny wpływ na myślenie o sztuce tanecznej.

czytaj więcej
PROSTO Z EKRANU. Próba uchwycenia ikony
 

PROSTO Z EKRANU. Próba uchwycenia ikony

Z filmami biograficznymi mam zwykle problem. O wiele bardziej wolę biografie czytać niż oglądać je na wielkim ekranie. Po filmowych adaptacjach cudzego życiorysu zazwyczaj pozostaje we mnie poczucie niedosytu lub nadmiaru. Poruszonych wątków, wprowadzonych postaci, realiów epoki czy zabiegów formalnych. Jedna i druga skrajność nie służy niestety filmowemu dziełu.

czytaj więcej
Galerniczki wrażliwości
 

Galerniczki wrażliwości

Kobiece historie, takie jak Zwariować ze szczęścia, warto obejrzeć nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, co potwierdzają kolejne nagrody od krytyków i publiczności, choćby na Warszawskim Festiwalu Filmowym. 

czytaj więcej
Król umiera
 

Król umiera

Czy oglądanie czyjegoś umierania może być fascynujące? Ależ oczywiście! Zwłaszcza gdy umiera władca, patriarcha, człowiek wszechpotężny, którego jednak też wreszcie dorwała śmierć. Kino jest przecież formą voyeuryzmu. Czasami pozwala nam - z bezpiecznego dystansu "artystycznej" konwencji - podglądać to, co w kulturze stanowi tabu, budzi w nas grozę i przerażenie. O filmie "Śmierć Ludwika XIV" pisze Bartosz Żurawiecki.

czytaj więcej
Milczenie Boga
 

Milczenie Boga

Dwóch jezuitów, ojciec Rodrigues (Andrew Garfield) i ojciec Garupe (Adam Driver), przekrada się z misją ewangelizacyjną w roku 1637 do Japonii, gdzie chrześcijaństwo zostało zakazane przez shoguna Tokugawę, by tam przy okazji odszukać swojego mistrza duchowego, ojca Ferreirę (Liam Neeson), który ponoć przeszedł na buddyzm. "Milczenie" Martina Scorsese - od piątku w kinach.

czytaj więcej
Koszmar wolności
 

Koszmar wolności

Szwecja - wzorcowe państwo opiekuńcze. Kraj, który zrobił najwięcej dla równouprawnienia płci i miejsce, w którym najlepiej przestrzega się praw człowieka. Jednym słowem - raj na ziemi. Chyba jednak nie do końca, skoro coraz częściej pojawiają się rysy na tym idealnym obrazie. Już sam wysyp szwedzkich kryminałów może świadczyć o tym, że źle się dzieje w państwie dobrobytu.

czytaj więcej
Rotterdam na żywo
 

Rotterdam na żywo

Dzięki nowym technologiom możemy dołączyć do widzów trwającego od środy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Na seanse w najbliższy weekend zaprasza Kino Muza.

czytaj więcej
Bliscy nieznajomi
 

Bliscy nieznajomi

Twórcy przeboju włoskich kin 2016 roku (ponad 2,5 miliona widzów) proponują widzom niecodzienną rozrywkę - możemy podglądać esemesy i ememesy, jakie dostaje siódemka bohaterów tej jakże pikantnej włoskiej komedii obyczajowej. Film "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie" ("Perfetti sconosciuti") wchodzi do polskich kin 20 stycznia.

czytaj więcej
Podróż na koniec świata
 

Podróż na koniec świata

Tytułowy bohater filmu jest nie byle kim, bo noblistą w dziedzinie literatury. I właśnie od wręczenia tej nagrody zaczyna opowieść reżyserski duet Duprat i Cohn. Honorowy obywatel wchodzi do polskich kin szóstego stycznia.

czytaj więcej
Tydzień z życia poety
 

Tydzień z życia poety

Jeżeli ktoś lubi miniatury poetyckie wyświetlane na białym ekranie, zapraszam na seans Patersona Jima Jarmuscha. Lojalnie ostrzegam jednak, że moja słabość do filmów Jima Jarmuscha trwa już ponad 30 lat, w pierwsze zauroczenie popadłem już bowiem w 1984 roku, w trakcie oglądania Inaczej niż w raju.

czytaj więcej
Animacje z tobołkiem
 

Animacje z tobołkiem

Kto ma ochotę na niekonwencjonalne, pomysłowe i zabawne podsumowanie roku, ten powinien w najbliższy czwartek wybrać się do kina Muza. Podczas programu "The best of O!PLA" można będzie obejrzeć to, co w najnowszej polskiej animacji najlepsze.

czytaj więcej
Z życia młodej lekarki
 

Z życia młodej lekarki

Filmy braci Dardenne - dwukrotnych laureatów Złotej Palmy w Cannes  - można rozpoznać od pierwszego ujęcia. Maksymalnie realistyczne, skupione na bohaterze lub bohaterce, pozbawione jakichkolwiek ozdobników wizualnych i narracyjnych, nawet muzyki ilustracyjnej...

czytaj więcej
Strona 1 2 17
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.