Kultura w Poznaniu

Muzyka

Muzyka strasznego losu

Trzy nominacje. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus została doceniona w trzech kategoriach Nagrody Muzycznej Fryderyk: dwukrotnie w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca (za płytę Astor Pizzolla: Suita Troileana oraz dwupłytowy album Mieczysław Wajnberg: Chamber Music), a także w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna (za płytę Mieczysław Wajnberg: Symhonies nos. 2 & 7). To właśnie muzyka Wajnberga w interpretacji Amadeusa pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz powinna zwrócić uwagę nie tylko wielbicieli i badaczy polskiej muzyki, ale też szerzej - całej muzyki XX wieku. I nie tylko przy okazji Fryderyków.

Raper nieoczywisty

Wzbudza liczne kontrowersje. Jedni twierdzą, że w swoich kawałkach osiąga poziom ekspresji artystycznej nieosiągalny dla innych polskich muzyków, drudzy, że zbyt często się wydziera.  Fani rapu dzielą się na tych, dla których jest przyszłością sceny, i na tych, dla których jest jej karykaturą. Wyrazistości nie odmówi mu jednak chyba nikt. W sobotę 22 lutego w klubie B17 zagra Bedoes, jeden z najpopularniejszych i najbardziej polaryzujących słuchaczy polskich raperów. Artysta promuje swój nowy album, Opowieści z doliny smoków.

Z małą pomocą miasta

Miasto Poznań wspiera wiele wartościowych kulturalnych przedsięwzięć. Są wśród nich również godne zauważenia wydawnictwa płytowe.

Wyzwanie: Osiecka

Agnieszka Osiecka znalazła swój dom w Teatrze Nowym w Poznaniu. Warszawianka z krwi i kości, dziewczyna  z Saskiej Kępy zatrzymała się przy Dąbrowskiego 5 i wszystko wskazuje na to, że nieprędko się stamtąd wyprowadzi. Ma tam w końcu idealne warunki - kreatywny zespół, dużo zdolnych, pięknych i śpiewających kobiet (a więc potencjalnie dużo złamanych serc) oraz dużo zdolnych i przystojnych mężczyzn (a więc potencjalnie dużo łamaczy serc). Wkrótce ma też premierę - i to jaką!

Miłość pod batutą

Walentynki można uczcić w różny sposób. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal zaprasza wszystkich do wspólnego muzycznego świętowania. Już w najbliższą niedzielę w Auli Uniwersyteckiej orkiestra wraz z wybitnymi solistami zaprezentuje się w niezwykłym repertuarze.

Podwórkowe pieśni poprzedniego stulecia

A gdyby tak cofnąć się do czasów dwudziestolecia międzywojennego i poczuć klimat ulic Warszawy? Wystarczy tylko wysłuchać kilku utworów Projektu Volodia, który już w najbliższą niedzielę zaprezentuje się w klubie Blue Note. Na koncercie, poza zaaranżowanymi przez zespół pieśniami Włodzimierza Wysokiego, muzycy zagrają i zaśpiewają utwory z repertuaru legendarnego barda stolicy - Stanisława Grzesiuka.

Sezon na szmery

W sobotę 15 lutego, w Klubie Pod Minogą, Siksa rozpocznie kolejny sezon w swojej twórczości, wypowiadając słowa: "Jestem weteranką wojenną, twardzielką z przetrąconą duszą - tak o mnie nie napiszą, więc sama o sobie piszę, się spisuję".

Po prostu zatańcz!

Festiwal Tańców Balfolkowych Lovembal to rodzaj zabawy tanecznej do muzyki ludowej, z tańcami wywodzącymi się z tradycji różnych europejskich kultur. Z czasem zaczęto tak określać ruch zainicjowany w latach 70. XX w. we Francji, dziś popularny w wielu krajach europejskich, m.in. w Belgii, Niderlandach, Portugalii i Niemczech. O tym jak podobna impreza wygląda w praktyce już po raz kolejny przekonamy się 14-16 lutego w Poznaniu.

ZA PARTYTURĄ. Pół metra nad ziemią

- Nas kompozytorów uczy się od samego początku, że Świętym Graalem tej profesji jest wykształcenie indywidualnego, jedynego w swoim rodzaju języka muzycznego. Tak żeby z zamkniętymi oczami, po czterech taktach naszej kompozycji, ktoś za dwieście lat mógł powiedzieć: "To Klimek!" - mówi Piotr Klimek*, kompozytor, dyrektor Teatru Animacji.

Gramy przekazem tradycyjnym

- Nasza muzyka jest teraz bardziej rytmiczna, a wynika to z tego, że mamy teraz okazję poznawać i słuchać innej muzyki tradycyjnej, czy to z radia, z płyt, czy będąc na jakiś koncertach. Wcześniej, muzykanci mieli kontakt tylko ze swoją muzyką i nie dosięgały ich wpływy z innych regionów Polski - mówi Romuald Jędraszak* - szef Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich CK Zamek.

Blue Note urodzinowo

Bardzo ciekawie zapowiadają się dwa lutowe jubileuszowe koncerty z okazji 22 lat istnienia klubu Blue Note. 7 lutego swój zespół Oracle przedstawi świetny amerykański perkusista Kendrick Scott, a tydzień później ze swym kwintetem i gośćmi zagra Piotr Wojtasik.

Przeszłość w pogłosach współczesności

A co gdyby spojrzeć wstecz i poszukać wspólnego muzycznego mianownika dla przeszłości i współczesności? Odpowiedź dla takiej muzycznej kompilacji gatunków stanowią z pewnością zespoły KakofoNIKT oraz Chór Pogłosy, które w środę 5 lutego zaprezentują się w Auli Lubrańskiego podczas koncertu z cyklu Muzykalny UAM.

Folkowy szplin

Ewelina Grygier to znakomita flecistka, grająca zarówno na drewnianym flecie poprzecznym, jak i flażolecie. Jej pierwsza solowa płyta przynosi muzykę pełną radości i wysublimowanych brzmień, wyrastającą przede wszystkim z fascynacji folkiem irlandzkim.

Małe tęsknoty

W czwartkowy wieczór  w Auli Artis zaśpiewa rzadko pojawiająca się w Poznaniu, jedna z największych gwiazd polskiej piosenki - Krystyna Prońko.

Trach i brzęk

Na tle programu JazZamek niedzielny koncert Llovage, czyli Olo Walickiego i Jacka Prościńskiego, odstaje ekscentrycznością od reszty zamkowego cyklu. Wyrazista i eklektyczna propozycja duetu to muzyka eksperymentalna i poszukująca - odwołująca się zarówno do jazzu, jak i awangardy oraz elektroniki.

Cukrowy blues

Shanna Waterstown twierdzi, że jej ciepły, kobiecy głos zdefiniowało Południe USA - i podsuwa metaforyczny obraz prostego, dzikiego cukru trzcinowego. W czwartek ta autentyczna i charyzmatyczna, prawdziwa blueswoman wystąpi w klubie Blue Note.

Jazzowy Poznań

Saksofonista Jan Adamczewski jest jedną z osób współtworzących lokalną, poznańską scenę jazzową. Środowy koncert w Blue Note będzie okazją, aby posłuchać muzyki jego najnowszego projektu Jan Adamczewski Trio, w którym występuje z pianistą Jackiem Szwajem i perkusistą Waldkiem Franczykiem.

A jednak żyli

Coś przyjdzie: miłość lub wojna to materiał, którego nie da się tak po prostu zapomnieć. Wyśpiewana przez Lenę Piękniewską dziecięca poezja czasu Zagłady we wspaniałej muzycznej oprawie Pawła Skorupki powinna być pozycją obowiązkową dla wszystkich - dorosłych i dorastających, bo nikomu nie wolno już o nich zapomnieć.

Nowy rok w rytmie tanga

Pierwszy koncert Orkiestry Amadeus w nowym roku upłynie w rytmie tanga. Usłyszymy również arcydzieła z kanonu klasyki. Wszystko to w wykonaniu zaproszonych wirtuozów-solistów: Mario Stefano Pietrodarchiego oraz Krzysztofa Jakowicza.

Marzenie w getcie

Jak ja mieć będę dwadzieścia lat / Zacznę oglądać nasz piękny świat. / Usiądę w wielkim ptaku motorze / I wzniosę się w wszechświata przestworze. / Popłynę, pofrunę w świat piękny, daleki / Popłynę, pofrunę przez morza i rzeki - pisał Abramek Koplowicz, trzynastolatek w łódzkim getcie. Dziecięca poezja stała się jedną z inspiracji do powstania nowego projektu Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki.

1 46 Strona 47 48 49 50