Kultura w Poznaniu

Opinie

Stare dobre baśnie z kłami

"Był sobie raz mężczyzna, który miał trzy żony. Żadna z nich nie dawała mu potomstwa, więc... zabił je wszystkie" - tak rozpoczyna się monodram Opowieści z pustyni: Blask kaganka w Baraku Kultury. Już wiele lat przed Alfredem Hitchcockiem Vijydan Detha wiedział, jak ważne dla całej opowieści jest odpowiednio dynamiczne rozpoczęcie.

Teraz jest czas na działanie

- Problemy, jakie ujawnił okres pandemii dotyczą sfery kultury od dawna. Teraz po prostu stały się jeszcze bardziej widoczne - mówią poznańscy ludzie kultury, którzy w środę 6 maja debatowali w sieci nad stanem poznańskiej kultury.

KULTURA W KAPCIACH. Misz-masz tuż przed powrotem

Instytucje kultury stopniowo wracają do normalności. Od 4 maja wybrane z nich, takie jak biblioteki czy galerie sztuki, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności z powrotem otworzą się na odwiedzających. Wciąż jednak nie wszystkie miejsca, w których szukaliśmy dotąd kontaktu z kulturą będą mogły to zrobić. Nie każdy z nas odważy się też od razu do nich powrócić. Na ten swoisty moment przejścia przedstawiamy zatem ostatni zestaw kulturalnych propozycji dostępnych z zasięgu kanapy.

JA TU TYLKO CZYTAM. Smak książki

Nie cierpię gotować. Nienawidzę tych wszystkich prac kuchennych. Co innego czytać o jedzeniu! Spotkania z kulturą kulinarną to prawdziwa przygoda.

Nieopodal lasu i blisko pszczół

Joanna Bociąg wpadła na znakomity pomysł. Postanowiła zebrać dotychczasowe wiersze Małgorzaty Lebdy i przygotować tom, który opowie historię języka poetyckiego tej autorki. Czytelnik nie otrzymuje w świeżo wydanych Sprawach ziemi wyboru twórczości Lebdy. Powstało dużo więcej - delikatnie utkana podróż i czuła narracja. Małgorzata Lebda dzięki temu tomowi jeszcze silniej ukazuje się jako ekokrytyczna, zaangażowana i czuła poetka. I do tego poczytna, komunikatywna i magiczna. Wyjątkowa na poetyckiej mapie.

Fakty są lepsze od kłamstw?

Pandemia wstrząsnęła światem festiwali filmowych. W nowej rzeczywistości najlepiej radzą sobie te, które zawsze były trochę na bakier z blichtrem, sławą i bogactwem - czyli festiwale filmów dokumentalnych. W kwietniu do internetu, przynajmniej tymczasowo, przeniósł się szwajcarski Visions du Réel.

Niekończące się historie

Podczas #zostańwdomu przeczytaliście już wszystkie zaległe książki? Nie martwcie się - istnieje cały szereg portali oferujących bezpłatny dostęp do literatury.

Nie tylko złe wiadomości

Konkurs na najlepsze wydarzenie kulturalne w sieci, nowy program stypendialny dla twórców, kolejne granty wspierające poznańską kulturę i badanie potrzeb publiczności to miejski plan działania w obszarze kultury na najbliższe miesiące. - Nie mamy tylko złych informacji. W najbliższych dniach chcemy przedstawić całemu środowisku nasz mini program działań, który chcielibyśmy zrealizować - deklarują Justyna Makowska i Marcin Kostaszuk z poznańskiego Wydziału Kultury.

Rywalizacja o granice poznania

"Czeka Sewastopol, czeka Kamczatka, czeka Kronsztad! / Wierzy ziemia i czeka na rodzonych swoich synów!" - to słowa utworu Tam za tumanami rosyjskiego zespołu Lube. To także ulubiony utwór Władimira Putina. Wykorzystuje go często przy okazji świąt i obchodów rocznic tych wydarzeń, które świadczą o potędze i pozycji współczesnej Rosji.

KULTURA W KAPCIACH. Piątka czarnych komedii

Czym jest czarna komedia? Wbrew pozorom trudno jednoznacznie ocenić, czy dany film można zakwalifikować do tej kategorii. Według definicji - ma to być połączenie humoru z poważną tematyką jak np. śmierć, cierpienie, choroba. Jednak, dzięki zastosowaniu groteski oraz ironii, widz (zamiast odczuwać głęboki smutek) powinien, mimo wszystko, uśmiechnąć się pod nosem. Oczywiście poczucie humoru zawsze pozostanie kwestią indywidualną, niemniej poniższe filmy powinny spełnić powyższe wymagania.

KULTURA W KAPCIACH. Fakty są lepsze od kłamstw?

Pandemia wstrząsnęła światem festiwali filmowych. W nowej rzeczywistości najlepiej radzą sobie te, które zawsze były trochę na bakier z blichtrem, sławą i bogactwem - czyli festiwale filmów dokumentalnych. W kwietniu do internetu, przynajmniej tymczasowo, przeniósł się szwajcarski Visions du Réel.

JA TU TYLKO CZYTAM. Piękny dzień na loterię

Kiedyś to były czasy, zwłaszcza w małych miasteczkach! Każde drzwi stały otworem dla przyjaciół, którzy wpadali pod pozorem pożyczenia cukru i zostawali aż do zachodu słońca. Każdy kolejny potomek odbierał wychowanie nie tyle z rąk własnych rodziców i dziadków, co z całego legionu rąk rodziców i dziadków z bliższego i dalszego sąsiedztwa.

KULTURA W KAPCIACH. Jednym okiem

W okresie samoizolacji teoretycznie mieliśmy mieć więcej czasu na książki, filmy, seriale i inne kulturalne rozrywki. Tymczasem obserwuję u siebie zaskakująco słabą ochotę na czytanie i oglądanie filmów, a ogromną... na wyjście z domu, spacer, wyjazd na działkę czy wypad do lasu. Taka już widać natura człowieka, że zawsze chce tego, czego akurat nie może lub może w ograniczonym zakresie.

KULTURA W KAPCIACH. Świat w migawce

Niespełna miesiąc temu pisałem, że w czasie spowodowanej koronawirusem izolacji warto przeglądać archiwa konkursów fotograficznych. W tym tego najbardziej znanego - World Press Photo. Jeśli ktoś z szanownych czytelników mnie jeszcze nie posłuchał, to teraz jest ku temu wspaniała okazja. W zeszłym tygodniu ogłoszono laureatów najważniejszego światowego konkursu dla fotografów prasowych. Jednym z nich został Polak, Tomasz Kaczor.

Oklaski przed komputerem

Kwarantanna przekreśliła grubą kreską wszystkie teoretyczne dywagacje na temat przeżycia teatralnego, "stawania się" w ramach przedstawienia, współuczestnictwa i więzi między aktorami a publicznością. Tego obecnie nie ma. Pozostaje tylko mały prostokąt ekranu laptopa, który próbuje udawać scenę i kolorowe piksele niezdarnie kopiujące żywe aktorki i aktorów, a echo oklasków dudni gdzieś z przeszłości. Jakie czasy, taki teatr.

KULTURA W KAPCIACH. Miszmasz seriali (nie)popularnych

O serialach Netflixa zawsze mówi się i pisze bardzo dużo. W okresie kwarantanny - jeszcze częściej. Nic dziwnego, stanowią bardzo atrakcyjną formę spędzenia wolnego czasu, zwłaszcza dla miłośników takiej rozrywki. Dorzucę więc tutaj i swoje trzy grosze.

JA TU TYLKO CZYTAM. Co takiego jest w tej Korei?

Koreańczycy z południa podbijają świat. Czy nam się to podoba, czy nie, młodzież słucha k-popu, ludzie korzystają z telefonów Samsunga, a zamiast polskiej kiszonej kapusty wolą koreańskie kimchi.

KULTURA W KAPCIACH. Netflixowa piątka

Stranger Things oglądają praktycznie wszyscy. Na temat House of Cards wypowiadali się politycy na całym świecie. Zakończony niedawno BoJack Horseman był fenomenem, który skradł serca widzów i krytyków. Są jednak na Netflixie znakomite seriale, które z różnych względów nie zyskały jeszcze tak wielkiej popularności (opieram się na liczbie głosów na Filmwebie) i właśnie je chciałbym dzisiaj zaprezentować.

Awangarda jednak potrafi być zdalna

Pawilon, jak przystało na młodą instytucję, chyba najlepiej, a na pewno najszybciej spośród poznańskich placówek kulturalnych odnalazł się w świecie pandemii. Świadczy o tym poziom i charakter transmisji online, z których wyróżnia się zwłaszcza niezależny cykl muzyki eksperymentalnej prowadzony przez LAS.

KULTURA W KAPCIACH. 83 godziny i 83 minuty

Słuchowiska łączą - tych, którzy wolą książki, z tymi, którzy chętniej wybierają filmy. Fanów czytania oraz fanów słuchania. Miłośników różnych gatunków i konwencji. Bo gdy już złapie się tego bakcyla, trudno odmówić sobie spędzenia kilku wieczorów z kolejną superprodukcją, nawet jeśli tytuł początkowo nie zachęca. Jeśli nie przekonuje nas autor, może zrobi to lektor?

1 54 Strona 55 56 57 58