Kultura w Poznaniu

Opinie

Odrzuceni i pomijani

Rebecca Makkai w Wierzyliśmy jak nikt udowadnia, że możliwe jest napisanie "wielkiej powieści", fabuły pokoleniowej. Takiej, która łączy obyczajowość i polityczność istnienia, posługuje się znakomitym i wyrafinowanym stylem. I jednocześnie traktuje o obrazie człowieństwa, w idealny sposób łącząc kategorie dostępności bohatera i szerokiego tła wydarzeń społecznych. Czytelnik otrzymuje dzieło tak dobrze przemyślanie, że gdyby zacząć już tworzyć listę kanonu powieści początku XXI wieku, to należałoby chyba tę książkę Makkai umieścić jako kluczową w opracowywaniu takiego zestawienia.

JA TU TYLKO CZYTAM. Po czubek głowy w opowieści

Sztuka opowiadania wraca do łask. Da się to zauważyć na spotkaniach z bajarzami, które odbywają się regularnie w prawie każdym polskim mieście, a na które tłumnie przybywają słuchacze w każdej granicy wiekowej - z przewagą dorosłych. 

KULTURA W KAPCIACH. Czas na myślenie

Dziennik 29 to interaktywna gra książkowa, która podczas leniwych dni #zostańwdomu, zmusza do intelektualnego wysiłku. Pomiędzy kolejnym serialem obejrzanym na Netfliksie, czy podjadaniem w kuchni, możemy zaserwować sobie rozrywkę w stylu escape roomu, ale w domu.

KULTURA W KAPCIACH. Tokio/Londyn

Yakuza, londyński półświatek, skorumpowani i sfrustrowani policjanci, a pod formalnymi i niepisanymi regułami i hierarchiami, pojedynczy zagubieni ludzie, próbujący znaleźć wyjście z sytuacji. Ich pogmatwane życiowe ścieżki splatają się ze sobą w netflixowym serialu Powinność/Wstyd (Giri/Haji).

KULTURA W KAPCIACH. Koncert w dużym pokoju

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa jest szczególnie dotkliwa dla artystów wszystkich dziedzin kultury. Namiastką części wydarzeń stały się streamingi, jednak nie zapominajmy również o istniejących już nagraniach z koncertów, które się odbyły.

PROSTO Z EKRANU. Zakręty losu

W trudnych czasach premiery filmowe są skromniejsze, a widzowie oglądają kinowe nowości w kapciach i z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Żegnaj, mój synu Xiaoshuai Wanga to kolejna filmowa propozycja, która miała znaleźć się w kwietniu w kinach, a zamiast tego ląduje na platformie vod.pl.

Podziwiać można

Czas kwarantanny zachęca do powrotu do niektórych płyt - tych wydanych lata temu i tych całkiem niedawno. Do tych drugich należy płyta Paria, która ukazała się pod koniec 2019 roku nakładem Wydawnictwa DUX.

KULTURA W KAPCIACH. Optymistyczna piątka

Nadeszła kalendarzowa wiosna, za oknem coraz ładniej. Niestety póki co zamiast cieszyć się pogodą siedzimy w domu w przysłowiowych kapciach. Aby umilić sobie czas warto sięgnąć po filmy, które wleją w nas trochę pozytywnej energii. Zaprezentowane tytuły nie są dziełami wybitnymi, ale spełniają swoją główną funkcję, czyli... poprawiają humor. Zatem jeżeli macie gorszy dzień i dość siedzenia w domu albo po prostu szukacie miłej i lekkiej rozrywki, poniższe tytuły są dla was.

JA TU TYLKO CZYTAM. W Google'u jesteśmy nadzy

Sondaże, badania opinii publicznej, pytanie nas o cokolwiek wydają się zbędne w czasach, gdy sami zwierzamy się internetowym wyszukiwarkom. Dobrze się więc zastanówcie, co teraz wstukujecie w komputery podczas przymusowego home office w dobie koronawirusa...

Etyczna uczciwość

Zbieranie kości Jesmyn Ward to ważna lekcja czytelniczej wrażliwości. Czuła, wielowątkowa powieść krępuje nasze proste mechanizmy patrzenia na biedę, fascynowania się poniżonymi czy zerkania na przegranych wygodnym okiem reportera lub domorosłego socjologa. Wszystkie te utarte strategie, nasze sposobiki na lekturę powieści o wykluczonych nie wystarczają, by odbierać to, co Ward oddała we władanie swoim bohaterom. A idzie tu o poczucie życia w beznadziei i atmosferze nadchodzącej katastrofy.

KULTURA W KAPCIACH. Online i offline

Przedłużająca się izolacja i pytanie "jak długo to potrwa?", na które nikt w tej chwili nie zna odpowiedzi, pogłębiają naszą frustrację. Z dnia na dzień coraz mniej bawią memy i filmy z koronawirusem wrzucane do sieci i zdjęcia z dzieciństwa podawane przez znajomych w fejsbukowym łańcuszku. Bycie online to w obecnej sytuacji zarówno dobrodziejstwo, jak i przekleństwo. Co wybrać, na czym się skupić, by kompletnie nie zwariować?

KULTURA W KAPCIACH. Festiwale w zasięgu kanapy

Kilka lat temu moje festiwalowe życie odmieniło odkrycie platformy Festival Scope, za pomocą której można oglądać filmowe nowości z całego świata. Do 4 kwietnia bezpłatnie dostępne są na niej wybrane tytuły z meksykańskiego festiwalu Ficunam.

KULTURA W KAPCIACH. Bogowie są wśród nas

Jeśli oglądaliście marvelowski Thor: Ragnarok, to norweski serial dostępny w serwisie Netflix wywróci do góry nogami wasze wyobrażenie o nordyckich bogach i innych postaciach tej mitologii. Położona gdzieś na peryferiach świata senna mieścina Edda, w której rozgrywa się akcja serialu Ragnarok, nie wygląda na miejsce ostatecznego starcia bogów z olbrzymami. Szczególnie, że bogowie nie bardzo... wierzą w swoje istnienie.

KULTURA W KAPCIACH. Trucizna na straszności

Dużo mówi się o sposobach dobierania lektur na czas kwarantanny. Niektórzy czytelnicy sięgają wyłącznie po książki łagodne i optymistyczne, inni uciekają w świat fantasy, jeszcze kolejni czytają to, co akurat mają na półce, w myśl zasady "lepszy wróbel w garści...".

KULTURA W KAPCIACH. Odkryj w sobie feminist (k)ę

Feminizm to bardzo modne w ostatnim czasie słowo. Pojawia się często i w różnorakich kontekstach, swoim znaczeniem obejmując wszystko i nic. Dla wciąż odkrywających to zagadnienie feministyczne co nieco na czas kwarantanny.

JA TU TYLKO CZYTAM. Bez pracy nie ma... życia

Linia to szwedzka powieść o tym, co praca potrafi zrobić z życiem. Emma, bohaterka książki Elise Karlsson, chyba by sobie nie poradziła, gdyby musiała pracować w trybie home office. Emma bowiem nie radzi sobie bez pracy w ogóle, a bezduszny i zawiły system działania dużej korporacji to jedyne, co trzyma jej życie w ryzach.

KULTURA W KAPCIACH. Oddychać muzyką

Miles Davis. Ikona jazzu. Ikona muzyki XX wieku. Artysta obok albumów którego nie przechodzi się obojętnie. Film biograficzny o tym wybitnym trębaczu, który można zobaczyć na jednej z największych platform filmowych podczas #zostańwdomu, nie jest kolejną pozycją dla zabicia czasu, lecz historią obnażającą życie wrażliwego artysty i trudnego człowieka.

Lektura na czas beznadziei

Dobra jaskółka pojawiła się na wydawniczym horyzoncie. Bo Co nas (nie ) zabije  Jennifer Wright otwiera nową popularnonaukową serię Wydawnictwa Poznańskiego. Hasło tej linii to "zrozum". Podoba mi się, a pierwsza publikacja z sukcesem odpowiada na to wyzwanie.

KULTURA W KAPCIACH. Fotografia jako świadectwo czasów

Dzięki internetowi w tych trudnych czasach nie jesteśmy skazani na nudę. Pisarze na swoich kanałach opowiadają o swojej pracy, muzea udostępniają możliwość zwiedzania ich bez wychodzenia z domu. Renesans przeżywa trochę zapomniana aplikacja do wspólnego oglądania Netflixa. A ja polecam fotografię. Bo uważam, że na oglądanie dobrej fotografii zawsze jest czas.

KULTURA W KAPCIACH. Bajka na złą noc o Lwie

Podzielam myśl prof. Edmunda Malinowskiego, że różnica pomiędzy Lwem Trockim a Józefem Stalinem była taka, jak pomiędzy Lucyferem a Belzebubem. Trocki przy tym jednak miał wyznawców na całym świecie, uwodził "czystością rewolucyjną" i kochały go kobiety (jedną z nich była Frida Kahlo). W 2017 roku - z okazji 100. rocznicy rewolucji październikowej - wyemitowano o nim ośmioodcinkowy serial. Trocki w reżyserii Aleksandra Kotta dostępny jest w serwisie Netflix.

1 55 Strona 56 57 58 59