Kultura w Poznaniu

Teatr

Festiwal zjawisko

Recenzje widzów 8. Festiwalu Konteksty brzmiały tak: "Dziwne, ale dobre", "Jestem w szoku", "Gra aktorska - taka z serca, scenariusz bardzo zabawny", "Oceniam: 11 na 10", "Nie wiedziałam, że tyle może się zmieścić w jednym wydarzeniu" i "Po prostu coś pięknego". Czy tegoroczna edycja również okaże się sukcesem?

FESTIWAL FRAZY. Niewykorzystany potencjał

Dorosłe? dzieci - premierowy spektakl Studia aktorskiego STA przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznych Frazach, niestety nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Nieco zapomniany już dorobek Andrzeja Sobczaka, autora takich przebojów jak Przeżyj to sam czy Hi-fi, nadal czeka na twórców, którzy odnajdą sposób na kreatywne przedzięrgnięcie i wplecenie ich do naszej rzeczywistości.

Między sacrum a profanum

Fabula rasa Polskiego Teatru Tańca to od początku do końca spójna realizacja - od monochromatycznej scenografii, przez wspaniałe synchrony choreograficzne, aż po kostiumy i doskonale współistniejącą z ruchem muzykę.

Bańki, w których żyjemy

Inna Szkoła Teatralna Teatru Węgajty jest już prawie na półmetku serialu "Woda 2030". Polska premiera najnowszej części - spektaklu "Beztroska" - odbędzie się w niedzielę, w Teatrze Ósmego Dnia, jako jedno z ważnych wydarzeń 55-lecia Ósemek.

Tradycja i nowoczesność

Spektakle teatralne niezależnych zespołów z Tokio, Kioto i Tsu będzie można zobaczyć w Poznaniu w ramach Przeglądu Teatru Japońskiego - od 3 do 7 grudnia w siedzibie Fundacji Malta i w Teatrze Nowym.

Teatr mocno zaangażowany

- Gdy mieszkałem w Poznaniu przez szesnaście lat, byłem mocno związany z Teatrem Ósmego Dnia. Nie byłem członkiem, ale pozostawałem pod wrażeniem jego mocy artystycznej - mówi Marcin Liber *, reżyser paradokumentalnego przedstawienia o Ósemkach "Ach, jakże godnie żyli", którego premiera odbędzie się 23 listopada w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Całe życie z wariatami

To nie żart, wczoraj na moją listę najważniejszych dzieł traktujących o męskiej przyjaźni, po m.in. wydanych pod koniec lat 30.w USA Myszach i ludziach Johna Steinbecka i oscarowym Green booku Petera Farrelly'ego z 2018 roku, trafił Ja, Bałwan. Tekst Maliny Prześlugi w reżyserii Artura Romańskiego pokazał Teatr Animacji.

Spektakl do odkrycia

Rok Wyklętych w Polskim Teatrze Tańca zakończy premiera spektaklu Fabula rasa z choreografią Macieja Kuźmińskiego. To najprawdopodobniej pierwsza tego rodzaju realizacja, w której wykorzystano muzykę Stanisława Moniuszki.

Mokre, krwawe miejsce

28 dni to wstrząsająca, kosmiczna podróż w głąb człowieka, prowadząca widza po meandrach nie tylko i nie tyle miesiączki, co odsłaniająca toksyczne aspekty relacji damsko-męskich. Mianowicie przemoc stosowaną przez mężczyzn na kobietach: od słownej i psychicznej, przez wykluczenie i nierówne traktowanie, aż po fizyczną.

Na dobre i na złe

O tym m.in. czym jest przyjaźń i jak sobie radzić z przemijaniem opowiada "Ja, Bałwan", najnowszy spektakl Teatru Animacji. Sztukę Maliny Prześlugi reżyseruje Artur Romański.

Ślady znikania

Nie wiadomo dlaczego niektóre z pingwinów oddalają się od swojej kolonii, by ruszyć w samotną wędrówkę ku lodowcowym szczytom. Tam dokąd zmierzają, nic je nie czeka prócz śmierci, a jednak, nawet jeśli je zawrócić, ponawiają swój samobójczy bieg w stronę gór...

Jak kłamiemy

- W "LUEGEN" Kassandra mówi: "dla mnie wszystko to, co się porusza, jest jak wizualny dźwięk" - tak o swojej niesłyszącej aktorce mówi Verena Regensburger*, reżyserka "LUEGEN". Spektakl zobaczymy 14 listopada Centrum Kultury Zamek w ramach cyklu Teatr Powszechny.

Rzeczpospolita Mięsna

- Do niedawna jeszcze prześladowały mnie straszne sny, w których Niemcy mnie gonili i zabijali - mówi artysta Paweł Hajncel, który sobotę w Teatrze Ósmego Dnia zaprezentuje swój performance "Mięso", po raz pierwszy pokazany w 2011 roku na łódzkim festiwalu Kultura Mięsa.

Bez medialnego szumu

Według policyjnych raportów, każdego roku znika w Polsce ok. 20 tys. osób. Powodów może być wiele, ale niezależnie od tego jak bardzo są różne, historie tych ludzi łączą się w jednym punkcie - traumatycznym doświadczeniu rodzin i bliskich, którzy muszą radzić sobie z nagromadzeniem pytań bez odpowiedzi. 9 listopada w Teatrze Nowym odbędzie się premiera spektaklu "Chciałbym nie być" w reżyserii Adama Ziajskiego, w którym osoby te dostaną głos.

Krew na scenie

- Bardzo dużą siłą dramatu 28 dni. Tragedia cyklu miesiączkowego Olgi Szylajewej jest potencjał utożsamienia się z problemami i stanem, w jakim znajduje się główna bohaterka, a który zmienia się wraz ze zmianami etapów cyklu - mówi Kamila Siwińska, reżyserka jego scenicznej adaptacji w Teatrze Polskim.

Każdy spektakl jest inny

Co jakiś czas w Poznaniu można natknąć się na informację, że w repertuarze poszczególnych pubów czy kawiarni przewidziany jest pokaz grupy specjalizującej się w technice improwizacji, potocznie zwanej impro.

Obalanie mitów

Kantata "Carmina burana" Carla Orffa to jedno z tych dzieł, które przez swoją uniwersalność łączy pokolenia. Pieśni o tematyce biesiadnej i erotycznej staną się tłem dla spektaklu w wykonaniu zespołu Przestrzeń Działań Otwartych realizowanym przez osoby niepełnosprawne, który będzie można zobaczyć w czwartek w Sali Wielkiej CK Zamek.

Miasto poza czasem i przestrzenią

Spektakle poruszające palące kwestie społeczne są obecnie dość częstym zjawiskiem w świecie teatralnym. Twórcy nieustannie podejmują próby poszukiwania języka odpowiedniego dla powagi inscenizowanych tematów. Teatr Biuro Podróży robi to od lat. Ich przedstawienie Złe miasto, wystawione w piątek na deskach Teatru Ósmego Dnia, jest komentarzem w sprawie wyzysku pracowniczego.

Tragifarsa zamiast hagiografii

Biografii Freddie'ego Mercury'ego, którą na deski Teatru Fredry w Gnieźnie przenieśli Maria Spiss (tekst) i Piotr Sieklucki (reżyseria) daleko do hagiografii, w którą skręcił film "Bohemian Rhapsody" w reżyserii Bryana Singera. Obie realizacje łączy i ostatecznie ratuje niezniszczalna muzyka grupy Queen. To jednak zdecydowanie wciąż za mało...

Siedem dni Raczaka

Kto ma braki w znajomości twórczości teatralnej reżysera i dramaturga Lecha Raczaka, stoi przed niecodzienną szansą do ich nadrobienia. W środę 16 października rozpoczął się siedmiodniowy benefis artysty, podczas którego zaprezentowane zostaną jego cztery spektakle zrealizowane w ostatnich latach.

1 19 Strona 20 21 22 23