Kultura w Poznaniu

Varia

Zamoyska 2023

Fundacja Zakłady Kórnickie, wraz z partnerami, zaprasza na rozpoczynające się właśnie obchody Roku Jadwigi Zamoyskiej - społeczniczki, współtwórczyni Fundacji Zakłady Kórnickie, zaangażowanej społecznie patriotki, poliglotki, autorki spójnego systemu pedagogicznego, założycielki pierwszej w Polsce zawodowej szkoły gospodarstwa domowego i prekursorki myślenia o oświacie w kategoriach zarządzania projektem.

Pełnoletni Smok

18. urodziny obchodzi kultowy Dragon Social Club, jeden z najważniejszych ośrodków poznańskiej kultury niezależnej. Urodzinowa impreza odbędzie się na przełomie marca i kwietnia. Zaplanowano dwa koncerty poznańskich zespołów i imprezę rapową w słynnym "Mordorze".

Oddział Pawilon

- Pawilon krąży na marginesach tego, co w centrum, bo tam dzieją się ciekawe zjawiska - mówi Andrzej Pakuła. - Chcemy jednocześnie budować pomosty między widzami - dodaje Marta Krawczyk. Ten duet od nowego sezonu kieruje Pawilonem.

Kulturalny remis

Zostali naszymi sąsiadami, współpracownikami, przyjaciółmi, a ich język rozbrzmiewa na ulicach tak często, że uważny słuchacz rozpoznaje już co charakterystyczniejsze słowa i zwroty. Ukraińcy coraz mocniej wrastają w tkankę miasta - także kulturalną, a panel wydarzeń Poznańska kultura dla Ukrainy może być tego najlepszym dowodem i podsumowaniem.

Zamkowe plany na 2023 rok

Festiwale, koncerty, wystawy, spektakle, oprowadzania, pokazy kinowe, spotkania autorskie - Centrum Kultury Zamek ogłosił program na 2023 rok.

W górę serca!

"Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!" i "Żyj zdrowo w zdrowym świecie" - pod takimi hasłami odbędzie się tegoroczny 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał zaplanowany jest na 29 stycznia - w Poznaniu główne wydarzenia odbędą się na terenie MTP, gdzie wystąpią takie gwiazdy jak Peja czy Ørganek.

Co wiedział Jack Strong?

Ryszarda Kuklińskiego, najsłynniejszego polskiego szpiega, który poinformował USA o planie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, upamiętnia skwer położony przy ul. Karmelickiej.

Kabaret ze zrywki

- I tak to się toczyło po amatorsku, aż przyszedł moment, w którym uznaliśmy: to jest nasza praca. To nie było tak, że założyliśmy to sobie te 20 lat temu, ale tak się to potoczyło - mówi Maciej Morze*, jeden z twórców Kabaretu Czesuaf.

ZAPISKI Z LAMUSA. Wanda vel Jadwiga

Kiedy przed jakąś rodzimą gwiazdą rysuje się świetlana przyszłość dzięki roli w zagranicznej produkcji filmowej, fani zamierają z wrażenia. Podobnie jak i zazdrośnicy. Ci drudzy wieszczą jednak znikomą szansę powodzenia i często zwyczajnie drwią. Tworzą scenariusze rozmaite, powątpiewając w to, czy dana rola zasługuje choćby i na chwilę uwagi. My jednak do zazdrośników nie należymy!

W blasku menory

26. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, choć zwyczajowo przypada na 17 stycznia, jak co roku obchodzony będzie w Poznaniu przez cały miesiąc.

Pierwszy spojrzałem w kalendarz

- Odkrył złoto w Australii dziewięć lat przed wybuchem gorączki złota w Kalifornii i gdyby nie splot okoliczności mógł zmienić historię tego kontynentu - może ci, którzy wyruszyli na podbój Kalifornii, przyjechaliby do Australii? - mówi Szymon Wieczorek*, inicjator ustanowienia roku 2023 rokiem, urodzonego w podpoznańskiej Głuszynie, Pawła Edmunda Strzeleckiego.

27 grudnia w Poznaniu

Obchody 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego będą skromniejsze niż zazwyczaj, ale na pewno radosne. Ignacy Jan Paderewski jak co roku przyjedzie do Poznania... a potem będzie jeszcze ciekawiej.

FILOZOFIA ULIC. Małe gesty, wielka sprawa!

"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu" - ten cytat z Małego Księcia, powiastki filozoficznej Antoine'a de Saint- Exupéry'ego, znają chyba wszyscy. Ponadczasowa, czytana od pokoleń opowieść przekazuje uniwersalne wartości, które leżą u podstaw wielu sfer życia - zarówno jednostki, jak i całego społeczeństwa. Podobne przesłanie dostrzec można w różnych wymiarach przestrzeni naszego miasta.

Chleb i sumienie

Dwóch wspaniałych i odważnych ludzi, którzy sprzeciwili się rygorystycznemu prawu III Rzeszy, upamiętnia niewielki, jeszcze nieurządzony skwer u zbiegu ulic Międzyzdrojskiej i Słupskiej.

Nie tylko szklany mur

- Udało się nam uwolnić tę przestrzeń i stworzyć ciąg pieszy pomiędzy Wartą a placem katedralnym, z widokiem na wieże katedry. To bardzo atrakcyjny skrót dla wycieczek, których autobusy parkują przy ul. Panny Marii - mówią Przemysław Woźny i Joanna Wystańska-Woźny z Pracowni Projektowej J.P. Woźny*, która otrzymała w tym roku nagrodę J.B. Quadro.

90 lat po złamaniu Enigmy

Marian Rejewski, absolwent Uniwersytetu Poznańskiego, złamał w grudniu 1932 roku zasadę działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. W tym roku przypada 90. rocznica tego przełomowego wydarzenia.

Włączanie przez kulturę

To wydarzenie może i nie zainteresuje wszystkich, ale jest za to formą walki o każdego. Między 8 a 10 grudnia w CK Zamek odbędzie się Międzynarodowe Forum Kultury Zaangażowanej "WŁĄCZNIK!".

FILOZOFIA ULIC. Uczeń Hegla

Spacerując po centrum Poznania, trudno nie zauważyć ulicy Karola Libelta, która biegnie od ul. Kazimierza Pułaskiego do pl. Cyryla Ratajskiego. Na tej ulicy znajduje się m.in. Urząd Stanu Cywilnego i Wydziały Urzędu Miasta Poznania. W naszym mieście Libelt jest patronem liceum i zespołu szkół gastronomicznych. Nie ma jeszcze w Poznaniu swojego pomnika ani nawet ławeczki.

Skwer konsula

Łukasz Horowski, zmarły w 2016 roku konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu, został patronem skweru na rogu ulic Bukowskiej i Szylinga.

POZNAJ SĄSIADA. Tak wybrali Ukraińcy

15 lat temu nasi sąsiedzi w ramach skopiowanego od BBC show wybierali 100 "Wielkich Ukraińców". O wadze, jaką przykładano do głosowania, świadczy fakt, że w mediach pojawiły się oskarżenia o manipulowanie wynikami. My zostawmy na boku kontrowersje i przyjrzyjmy się pierwszej piątce telewizyjnego rankingu ukraińskich bohaterów narodowych.

1 2 Strona 3 4 5 6