Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Kultura na weekend

"Nic się tu nie dzieje" - zatytułowali przewrotnie nowy festiwal filmowy w Poznaniu jego organizatorzy. Startuje w piątek. A co oprócz festiwalu "tu się jeszcze dzieje"?

Gdzie ta keja?

- Po Warcie też pływały kiedyś barki, więc po prostu wracamy do tradycji. Jeśli jest woda, to muszą być szanty - mówi Arleta Kolasińska z Fundacji Puenta, zapraszając na kolejne spotkanie z cyklu "A w niedzielę po sumie na moście".

Niegłupi on

Organek będzie już szóstym z kolei artystą występującym w tym roku na plenerowych koncertach z cyklu Miejskie Granie. Wcześniej nad Jeziorem Maltańskim poznańska publiczność mogła usłyszeć m.in. zespoły Voo Voo i Mikromusic czy rapera Taco Hemingwaya. Tym razem pora na solidną porcję mocnego, rockowego grania.

(Nic) się tu (nie) dzieje. Od piątku!

Trzy poznańskie kina studyjne: Rialto, Muza i Nowe Kino Pałacowe, zachęcone sporym sukcesem zeszłorocznego "filmowego wędrującego maratonu" Wampiry na mieście, tym razem postanowiły wspólnie wypełnić sierpniową lukę, jaka powstała po odpłynięciu festiwalu Transatlantyk do Łodzi. Inicjatywa o przewrotnej nazwie Nic się tu nie dzieje wykracza jednak daleko poza ramy kinowego ekranu. Przekonamy się o tym już 5-9 sierpnia.

Pranie mózgu z Joe Fordem

Pralnia Elektroniczna świętuje piąte urodziny. Gwiazdą imprezowego cyklu będzie brytyjski producent Joe Ford, który wspólnie z polskimi twórcami muzyki techno, house, drum'n'bass i dubstep wystąpi w piątek na scenie Projekt LAB.

Przestrzeń niczyja

Fundacja Dzielnico, znana ze swojej aktywności na Jeżycach, zaprasza młodzież na bezpłatne warsztaty artystyczno-teatralne inspirowane m.in. historią Amfiteatru na Cytadeli. 

Z niewielką pomocą moich przyjaciół

Śląski projekt Sambor udowadnia przynajmniej dwie ważne rzeczy. Po pierwsze, zestawienie polskiego rocka z muzyką elektroniczną wcale nie musi być pomyłką. Po drugie, może i Polacy coraz rzadziej kupują płyty, ale do pomocy przy ich wydaniu są wyjątkowo chętni. Jak specyficzna więź łączy fanów z Samborem Kostrzewą? Sprawdzimy to w czwartkowy wieczór w KontenerART.

Świat zatrzymany na chwilę

Minęło zaledwie kilka tygodni od premiery "Punktów zapalnych" Jerzego Borowczyka i Michała Larka, a zawartych w niej "dwanaście rozmów o Polsce i świecie" - jak sugeruje podtytuł - z całą pewnością mogłoby się potoczyć zupełnie inaczej. Tak trudno dogonić zmieniający się świat.

Kąpiel w wiecznej polskości?

"Widziałem to pokolenie moralnych mieszańców, w których duch pruski wykrzywia poczciwe popędy krwi polskiej" - relacjonował Adam Mickiewicz po powrocie z Poznańskiego, w którym przebywał kilka miesięcy na przełomie lat 1831-1832. Kilka dni poeta spędził także w Poznaniu.

Głowy u nas też gorące

O źródłach i celach zainaugurowanego przez Bibliotekę Raczyńskich cyklu spotkań "Kanon wielkopolskiej nowoczesności" mówią Anna Gruszecka i prof. Przemysław Matusik.

Zabij nudę - w Zamku

W sierpniu w ramach Zamkowego Lata dla Dzieci zostaną zaprezentowane cztery spektakle. Dla małych poznaniaków zaśpiewa również Izabela Byra.

Chwyć srokę za ogon

Słyszy i widzi wokół siebie dużo więcej niż inni. Stanisław Łubieński - ptasiarz, autor książki "Dwanaście srok za ogon" - będzie gościem kolejnego spotkania z cyklu "Zamek z książek".

Vołosi wystąpią z Młodą Polską Filharmonią

- Obalamy mit, który mówi, że w orkiestrach grają przeciętni muzycy - mówi Adam Klocek, dyrektor artystyczny projektu Młoda Polska Filharmonia. Artyści wraz z grupą Vołosi zagrają na plenerowej scenie 6 sierpnia w parku przy Starym Browarze.

1 370 Strona 371 372 373 374