Kultura w Poznaniu

Sztuka

Zanurzeni w tradycji

Wystawy, projekcje filmowe, dyskusje, a przede wszystkim twórcze warsztaty dla każdego znalazły się w programie tegorocznej odsłony Poznań Design Festiwalu. Tym razem wokół hasła "Zakorzenienie".

Prosimy nie wyrzucać!

- Modernizm jest wciąż świeży, zwłaszcza gdy ożywi się go np. nowym wzorem obicia. Meblowanie wnętrza takimi sprzętami jest też kulturowym komunikatem właściciela: świadczy o świadomości znaczenia designu - mówi prof. Piotr Korduba*, historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Wydziału Nauk o Sztuce UAM.

Rzeczywistości wewnętrzno-zewnętrzne

Wystawy twórczości Magdaleny Abakanowicz, które możemy od dziś oglądać w Muzeum Narodowym i w Galerii Piekary, to nie tylko pretekst do przypomnienia sylwetki i najważniejszych realizacji artystki. To przede wszystkim wielkie święto dla naszej percepcji, a równocześnie sprawdzian wrażliwości.

Noriaki w wielkim formacie

Nie na murach, a na płótnach zaprezentuje swoje prace tajemniczy poznański artysta. Noriaki będzie gościem Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru już od początku września. Jego wystawa Sejf jest za obrazem będzie dostępna dla oglądających do końca stycznia.

Martwa natura jest czyściuteńka

- Zapisana w pejzażu walka żywiołów, bądź cisza  - taka prawie aż śmiertelna, są nośnikami czegoś, co każdy z nas doświadcza, ale na co dzień przechodzi obok tego obojętnie - mówi Sylwester Łachacz. Jego wystawa Pejzaże transparentne zostanie otwarta w środę w Galerii Jerzego Piotrowicza.

Z powrotem w PRL

Choć zdjęcia Jana Kołodziejskiego prezentowane w Galerii Jerzego Piotrowicza na wystawie Konspira ukazują protesty i działania konspiracyjne z czasów PRL, a stare odbitki naznaczyło już piętno czasu, to dziś nabierają one przedziwnej aktualności, świeżości. Oddają również i bieżące emocje - przypominają o powtarzalności konfliktów z opresyjną władzą w Polsce. To wrażenie jest tym silniejsze w kontekście rosnącej brutalności polskiej policji na strajkach kobiet, ale i nie tylko - także i w życiu codziennym. Pałowania i duszenia obywateli i obywatelek ciąg dalszy, a konspira wiecznie żywa?

Trzeba mieć siłę

 - Most znalazł się na obrazie, ale nie ja go namalowałem, tylko on sam się namalował, gdyż ułożyłem na nim moje płótna, po których chodzili, a nawet tańczyli, i panowie, i panie, niczym z piosenki Ewy Demarczyk - mówi Piotr C. Kowalski*, profesor zwyczajny na UAP, artysta uhonorwany Wielką Srebrną Pieczęcią Miasta Poznania.

W ogrodzie o książkach i zdjęciach

Najlepsze książki fotograficzne lat 2019 i 2020 i spotkanie z jurorkami konkursu Fotograficzna Publikacja Roku. A to wszystko w przyjaznym, pełnym drzew i krzewów Ogrodzie Szeląg. Kolejna odsłona festiwalu XPRINT już w najbliższy czwartek.

Bez przesady z tą estetyzacją

- Wiem, że nie uszczęśliwię wszystkich odbiorców i nie do każdego trafię. Ja robię jednak to, co kocham i nie zamierzam tego zmieniać - mówi artysta Igor Mikoda*, którego wystawa Remake/Remade zostanie otwarta w czwartek 19 sierpnia w Gabinecie Milbrandt.

Abakanowicz w Poznaniu: obecna!

Od niedawna Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu z dumą nosi imię Magdaleny Abakanowicz - artystki, która zrewolucjonizowała podejście do tkaniny artystycznej i stała się jedną z najbardziej znanych rzeźbiarek na świecie.

Rewolucjonistka

- Nazwa "Abakany" pojawiła się dlatego, że w czasie gdy powstały, brakowało określeń na prace niemieszczące się w żadnej ze znanych dziedzin sztuki. Abakanowicz dokonała nimi prawdziwej rewolucji, i to na skalę światową - mówi Anna Borowiec*, kuratorka wystawy Magdaleny Abakanowicz w Muzeum Narodowym.

Konfrontacja z sobą samym

Nierozpoznani Magdaleny Abakanowicz to najbardziej monumentalne dzieło plenerowe artystki zrealizowane w Polsce i jedno z najbardziej spektakularnych na świecie.

Jesteśmy do siebie podobni

- Myślę, że jesteśmy bardzo do siebie podobni, mamy podobne języki i kultury, a nasza przeszłość jest ze sobą bardzo mocno spleciona. Wiele postaci historycznych jest zresztą wspólnymi bohaterami naszych krajów. To nas łączy i powinno dalej łączyć - mówi białoruski fotografik Oleg Malejko*. Wystawa jego zdjęć zostanie otwarta 8 sierpnia w Atelier Wimar Łazęga Poznańska.

Dokąd prowadzą nas dźwięki?

To pozornie prostolinijne i naiwne pytanie jest zadane zwiedzającym wystawę Dźwięki wokół Cybiny, skierowaną przede wszystkim do najmłodszych odbiorców, ich rodziców i opiekunów. Do końca października można ją oglądać w Galerii Śluza, należącej do Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

Rzeczy utracone w ogniu

Wybiegasz z płonącego domu - co zabierasz ze sobą? Takie pytanie postawiła Jadwiga Minksztym bohaterom i bohaterkom swojego reportażu Płonący dom. Efekty i odpowiedzi można zobaczyć na wystawie w Galerii Designu UAP do 25 sierpnia.

W Poznaniu czuję się jak w domu

- Z moimi szkicami zawsze wiąże się pewna dodana do nich historia. Są to "przedsłowia" w formie dopisanych do obrazów tekstów czy opowieści - mówi Olga Strizhniova*, której wystawę Kreskosłowy można oglądać do piątku 6 sierpnia w Atelier Wimar Stowarzyszenia Łazęga Poznańska.

Przeżycia zbiorowe

- Festiwal Jednego Zdjęcia nie jest konkursem, nie odbywa się na nim "dzika konkurencja". Opiera się on przede wszystkim na chęci podzielenia się swoją pasją. Stąd na drugi plan schodzi to, czy ktoś zostanie wyróżniony czy nagrodzony - przyznaje Maciej Krajewski ze Stowarzyszenia Łazęga Poznańska przy okazji 4. edycji jego autorskiej imprezy.

Dla tych nielicznych, którzy naprawdę kochają Ziemię

Na wystawie Siostra Ziemia w Galerii Miejskiej Arsenał można się miękko zanurzyć w subtelności wszechogarniającej, siostrzanej troski, zmierzyć poziom swej wrażliwości względem istot żywych, a więc skalę posiadanej empatii względem tego, co nieludzkie, lecz jakże mocno czujące.

Kto może zapalić cygaro w muzeum?

- Sztukę rozumiem jako wolną działalność. A jednak w instytucjach sztuki nie panuje egalitaryzm. Nie każdy może w nich zrobić to samo, czy - nie każdy artysta może sobie pozwolić na to samo - mówi Michał Martychowiec*, którego wystawę Marcel Duchamp smoking cigar in the museum można oglądać przez całe lato przez witrynę Rodríguez Gallery.

Relacja z Siostrą Ziemią

W piątek Galeria Miejsca Arsenał zainauguruje działalność w tymczasowej siedzibie przy ul. Szyperskiej 2 dwiema wystawami - Siostrą Ziemia i Rejected Proposals. "Matce Ziemi, Siostrze Ziemi oddajemy siebie. Tkamy ten świat wspólnie. Dedykujemy tę wystawę wszystkim czującym istotom, całej Naturze, Planecie i Kosmosowi" - tak o tej pierwszej piszą kuratorki Dorota Chilińska i Katarzyna Lewandowska.

1 10 Strona 11 12 13 14