Kultura w Poznaniu

Sztuka

Co zmalował Noriaki?

Pomny wydarzeń z otwarcia wystawy prac Noriakiego w Galerii Piotrowicza w 2019 roku, gdzie tłum odwiedzających był tak wielki, że nie sposób było oglądać jego dzieł, w Starym Browarze na ekspozycji Sejf jest za obrazem zjawiłem się już parę dni po otwarciu. Nie chciałem tylko uczestniczyć w wydarzeniu, a obejrzeć wystawę!

Dosłownie i w przenośni

Obwiniano ją za śmierć malarstwa, zarzucano jej mechaniczność i bezmyślność, konsekwentnie odmawiano miejsca w kategorii "sztuka". Fotografia, bo o niej mowa, już w 1839 roku - czyli w momencie jej oficjalnego wynalezienia - wzbudzała w środowisku artystycznym kontrowersje i prowadziła do zaciekłych dyskusji. Wydaje się, że echa tych prowadzonych przez setki lat dysput nieśmiało pobrzmiewają do dziś, za każdym razem, gdy mówiąc o aparacie, mamy na myśli naszego smartfona. Zajrzyjmy jednak na chwilę do fotograficznej historii, bo to ona jest przewodnim nurtem wystawy Krajobrazy (w) pamięci w Galerii Piekary.  

Pandemia otworzyła nam oczy

- Od zawsze wielkim bólem i problemem było to, co w tej szkole zastałem. To był jeden z głównych powodów, dla których chciałem rektorować. Obezwładniało mnie to, że szkoła była zamkniętą twierdzą. Przez wiele lat mnóstwo ludzi mi to mówiło. Nawet moja mama! - mówi prof. Wojciech Hora, rektor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Po tej gorszej stronie

 - Widywaliśmy się z nią tylko latem. Siadaliśmy w ogrodzie, który był bardzo bezpieczny, bo nie można było nigdzie zajrzeć. Nic tam nie było. Gdy byliśmy w altanie i zmierzchało się, babcia wstawała i mówiąc "No, to co - to już jedziecie" otrzepywała swój fartuszek, po czym szła do domu spać. Krzątanie czy sprzątanie było sygnałem, że goście nie są już mile widziani - tak o bohaterce swojej wystawy Sehnsucht mówi Kamila Kobierzyńska.

Ziemia. Nasze refugium

O szacunku, współistnieniu, dostrzeganiu i czułej opiece - nowa wystawa w Galerii Miejskiej Arsenał podejmuje temat bioróżnorodności i nowych, wielogatunkowych relacji pomiędzy ludzkim i nieludzkim.

Wiesz, kto mieszka w Twoim mieście?

Najnowsza wystawa w Arsenale Refugia. Strzeż (się) tych miejsc, kuratorowana przez Monikę Bakke i Marka Wasilewskiego, podejmuje temat utraconej bioróżnorodności, postępującej wielogatunkowości i nieludzkich mieszkańców miast. Wernisaż już w piątek 24 września.

Bez zadęcia i przegadania

- Dla mnie w fotografii zawsze bardzo ważna była autentyczność - mówi Mateusz Kiszka*, fotograf i animator kultury. Od lipca, po odejściu Władysława Nielipińskiego na emeryturę, szefujący działowi Fotografii w Wielkopolskiej BIbliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury.

Różne rodzaje walki

- Kiedy maluje się wiele obrazów, to w pewnym momencie uzyskuje się pewien efekt, który nie do końca można rozpoznać podczas samego procesu powstawania, bądź tuż po jego ukończeniu. Chyba nie mam poczucia porażki, ale i brakuje mi wrażenia zwycięstwa. Malarstwo jest rodzajem istnienia drogi, którą każdy z nas przechodzi w uprawianej przez siebie dziedzinie - mówi Andrzej Zdanowicz*, którego wystawa Gry zostanie otwarta 22 września w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną.

Diabelskie sztuczki

Organizatorzy Poznań Design Festival kwestię designu postrzegają bardzo szeroko. Poza typową dla takich wydarzeń prezentacją różnych projektów koncepcyjnych, to również okazja do konfrontacji z nowatorskimi ideami, pomysłami, czy wreszcie i gotowymi przedmiotami, na które potocznie mówi się "rzeczy ładne". Jest na tym wydarzeniu miejsce także dla sztuki konceptualnej, która nie ma w sobie aspektu praktycznego, a jej autor czy autorka bardziej prowokuje widza do refleksji, niż kusi chęcią posiadania.

Nie czytaj tej recenzji

Odwiedziny w Archiwum Idei, by zobaczyć FLUXUS w pigułkach, to doskonały pomysł zarówno na wycieczkę szkolną, jak i wagary. Ci, co nie rozumieją bądź nie lubią sztuki współczesnej, również powinni zajść na Żydowską 35A. W zasadzie tylko tym, którzy ją szczerze i do bólu miłują, stanowczo odradzam zwiedzanie!

"Biorę wszystko"

To hasło-manifest Jacquesa Villeglé'a - zupełnie w Polsce nieznanego afiszysty, który zbierając z ulic plakaty reklamowe tworzy monumentalne dekolaże. Wystawa fotografii Françoisa Poivreta w Domu Bretanii daje wgląd w osobowość i twórczość tego niezwykłego artysty.

Rezygnacja z intrygi

Pejzaże transparentne Sylwestra Łachacza w Galerii Jerzego Piotrowicza to wystawa obrazów, które sytuować można między abstrakcją a pejzażem malarskim. Dla odbiorcy oznacza to, że musi się doszukać tych widoków w swoim wnętrzu, bądź dokonać pewnych interpretacji, ukonkretnień. Nie chodzi o wskazywanie palcem, a objęcie wzrokiem horyzontu. O ile ten horyzont znajdziemy - na płótnie i w sobie.

Żółtodzioby nowego świata

Od wtorku w Holu Wielkim CK Zamek będzie można oglądać wystawę ROOKIE, prezentującą prace uczestników Pracowni Grafiki i Pracowni Rakla.

Niemożliwe spełnienie tęsknoty

Na wystawie Sehnsucht Kamili Kobierzyńskiej w Rodríguez Gallery zobaczymy jej najnowsze prace - wykonane specjalnie z tej okazji instalacje, a także te dzieła, które zrealizowała w ramach projektu doktorskiego Kiedy kwitną wiśnie. Postpamięć i transmisja traumy. Artystka w tym projekcie wzięła za punkt wyjścia przypadek osoby z własnej rodziny - jej babci Gieni o niemieckich korzeniach, która przeżyła II wojnę światową i przesiedlenie. Namysł nad relacjami międzyludzkimi przebiegł u niej od szczegółu i kwestii rodzinnych do ogółu.

Niezły rzeźnik

Co siedzi w głowie Dominika Jasińskiego? Portret, anatomia człowieka i natura.

Utkany Poznań

- Gdy utworzyłyśmy Biennale Tkaniny Artystycznej niewiele osób pamiętało, jak mocno historia Poznania jest związana właśnie z tkaniną artystyczną - mówi Karolina Grzeszczuk. Będzie można sobie o tym przypomnieć dzięki 3 edycji biennale, która w tym roku odbywa się pod hasłem "Przyszłość Wolności", a jest organizowana we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wystawa główna w Starej Papierni i dwie wystawy towarzyszące zostaną otwarte w piątek 10 września.

Kim Pan jest, Panie Villeglé?

W czwartek 9 września w Domu Bretanii zostanie otwarta wystawa fotografii François Poivreta, który od lat 80. towarzyszy działaniom Jacquesa Villeglé'a, słynącego ze swoich monumentalnych, plakatowych dekolaży. Przez te kilka dekad Poivret stworzył pełen niuansów i ambiwalencji portret artysty osobnego, rozpoznawanego przez paryżan z powodu jego elegancji i nieodłącznego kapelusza.

Zanurzeni w tradycji

Wystawy, projekcje filmowe, dyskusje, a przede wszystkim twórcze warsztaty dla każdego znalazły się w programie tegorocznej odsłony Poznań Design Festiwalu. Tym razem wokół hasła "Zakorzenienie".

Prosimy nie wyrzucać!

- Modernizm jest wciąż świeży, zwłaszcza gdy ożywi się go np. nowym wzorem obicia. Meblowanie wnętrza takimi sprzętami jest też kulturowym komunikatem właściciela: świadczy o świadomości znaczenia designu - mówi prof. Piotr Korduba*, historyk sztuki, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Wydziału Nauk o Sztuce UAM.

Rzeczywistości wewnętrzno-zewnętrzne

Wystawy twórczości Magdaleny Abakanowicz, które możemy od dziś oglądać w Muzeum Narodowym i w Galerii Piekary, to nie tylko pretekst do przypomnienia sylwetki i najważniejszych realizacji artystki. To przede wszystkim wielkie święto dla naszej percepcji, a równocześnie sprawdzian wrażliwości.

1 9 Strona 10 11 12 13