Kultura w Poznaniu

Sztuka

Aktywizacja wyobraźni

- Stałym tematem w mojej pracy fotograficznej jest problematyka spojrzenia. Mam tu na myśli zarówno wzrok kierowany przez kogoś na nas, jak i to, jak my postrzegamy innych - mówił Fabrice Picard w czasie swojej wizyty w Poznaniu. W Domu Bretanii do 16 lipca można oglądać wystawę jego fotografii Faceless.

Społeczny wymiar fotografii

Pod hasłem Festiwalu Jednego Zdjęcia i w ramach dzielenia się swoimi fotografiami, Stowarzyszenie Łazęga Poznańska tworzy przestrzeń spotkania dla poznaniaków i poznanianek. W niedzielę zostanie otwarta wystawa 4. edycji - przez tydzień będzie można zagłosować na pięć ulubionych zdjęć.

Miasto z fyrtli

- Fyrtle to pochwała lokalności i współdziałania. Tworzą je wyjątkowe wspólnoty, co może być źródłem dumy. Dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć projekt Fyrtle - mówi Cezary Tyliński. W piątek w ramach wydarzenia Niech żyją fyrtle! będzie można zobaczyć dwie wystawy (ilustracji i zdjęć), wziąć udział w koncercie, a także zdobyć książkę poświęconą poznańskim osiedlom.

Poza zasadą przyjemności

- Wydaje mi się, że w tym momencie nie jestem jeszcze publiczną personą funkcjonującą na zasadzie "muszę mieć Czyszczonia w swojej kolekcji". I może dobrze, bo ci, którzy zdecydowali się na zakup moich prac, rzeczywiście chcieli posiadać konkretne obrazy. Dostrzegli w nich coś, z czym chcieli obcować, przebywać, co sprawia im przyjemność - mówi Jakub Czyszczoń*, artysta wizualny. Niedawno ukazała się jego monografia.

Uniwersalizm i tożsamość

Galeria Śluza ma być przestrzenią dla wystaw, które będą opowiadały o Poznaniu przez pryzmat jego przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a także szansą szukania powiązań z tym, co minęło - również w kontekście pewnych problemów społecznych i tematów, które powinny prowokować do dyskusji. Wystawa Przynęty i pułapki przygotowana przez studentów i studentki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest jedną z trzech zaplanowanych na ten rok wystaw czasowych, które mają spełniać te postulaty.

W poszukiwaniu trafnej formy

Już 18 czerwca poznamy laureatów tegorocznej edycji Konkursu 30/30 na najlepszą okładkę płytową roku 2020. Będzie to również pierwszy dzień wystawy pokonkursowej, która potrwa do końca lipca.

Głos artystek złotniczek

- Od dwudziestu trzech lat przekonujemy, że poprzez biżuterię można wyrażać również i głębokie idee - mówi Ilona Rosiak-Łukaszewicz*, dyrektorka Galerii YES. Do 10 lipca w galerii można oglądać wystawę Głos Kobiet, prezentującą feministyczną sztukę złotniczą.

Meble i ludzie

- Wszystko pozostało tak, jakby Mama przed chwilą wyszła - i dla mnie to miejsce wciąż żyje jej życiem: patrzę na zbiór winylowych płyt, odtwarzam je na starym adapterze, kontempluję Mamowe obrazy - mówi Jacek Kowalski*, pieśniarz, autor monografii Meble Kowalskich. - Dominują w tej przestrzeni obrazy pani Bogusławy, natomiast to, co mnie najbardziej interesowało, było ukryte: kalki, projekty, dokumenty życia artystycznego Poznania, związanego z meblarstwem - dodaje Julia Błaszczyńska**, historyczka sztuki i kuratorka wystaw. Cykl wydarzeń w Pracowni Mebli Kowalskich bedzie kontynuowany od 10 czerwca, w formie spotkań online.

Trudno opowiadać o najbliższej okolicy

- Jesteśmy otwarci na różne formy opowiadania, najbardziej zależy nam na historii, na tym, co zostanie opowiedziane zdjęciami - mówi Adrian Wykrota*, fotograf, współzałożyciel galerii Pix.house.

Nie tylko poznańscy kryptolodzy

Nową wystawę poświęconą polskim kryptologom będzie można od soboty oglądać w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku. Prezentuje ona dokonania łamaczy szyfrów, którzy działali wcześniej niż "poznańska trójka": Rejewski, Różycki i Zygalski. Przypomina m.in. sukcesy polskiego wywiadu radiowego na kierunku wschodnim, w okresie wojny polsko-bolszewickiej, które są mniej znane w Poznaniu.

Bycie obecnym i nieobecnym

- Studenci zagraniczni są w pewnym sensie intruzami. I choć mogą na miejscu wszystko obserwować ze środka, to zupełnie inaczej postrzegają różne kwestie, w tym i te związane z polską kulturą... powiedziałbym nawet, że z "moją kulturą", bo będąc tu od czternastu lat czuję się już bardziej Polakiem - mówi Marc Tobias Winterhagen, kurator wystawy after the presence, którą od poniedziałku można oglądać w Galerii Szewska 16.

Wystawa jednego eksponatu

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w ramach Wystawy jednego eksponatu prezentować będzie najnowsze nabytki muzeum, w tym te, które przekazali mieszkańcy Poznania i Wielkopolski. Co miesiąc w siedzibie muzeum w Odwachu na Starym Rynku zademonstrowany zostanie jeden eksponat i jego wyjątkowa historia.

Stacja końcowa: postrzeczywistość

Mrugnij, podnieś brew, pstryknij palcami. Wyprostuj się, weź głęboki wdech, nazwij przedmioty, które znajdują się wokół Ciebie. W jakim świecie żyjesz?

Poza marginesem widzialności

Są takie aspekty życia i funkcjonowania miasta, których nie zauważamy, a jeśli nawet zauważymy, ignorujemy. Galeria Śluza we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu przygotowała wystawę Przynęty i pułapki, poświęconą zjawiskom spoza głównego nurtu.

Fotografia jako rzeźba

Wystawa fotografii Michaela Wittasska Aurora to już ostatnia okazja, by skonfrontować się z przestrzenią Galerii Miejskiej Arsenał przed generalnym remontem, który zmieni jej wygląd. A że instalacja niemieckiego artysty - antyintelektualna i absorbująca zmysły - bezpośrednio odwołuje się do ekspozycyjnej specyfiki budynku nakierowując wzrok widza na charakterystyczny sufit, trudno o lepszą codę.

Poznań projektantów

W Centrum Kultury Zamek poznaniacy i poznaniaki spojrzą na swoje miasto z nowej perspektywy - projektowania, wzornictwa i wytwórczości. Wystawa Dizajn. Odsłona poznańska zostanie otwarta w piątek 14 maja.

Fotografia jako rzeźba

Wystawa fotografii Michaela Wittasska Aurora to już ostatnia okazja, aby skonfrontować się z przestrzenią Galerii Miejskiej Arsenał przed generalnym remontem, który zmieni jej wygląd. A że instalacja niemieckiego artysty - antyintelektualna i absorbująca zmysły - bezpośrednio odwołuje się do ekspozycyjnej specyfiki budynku, nakierowując wzrok widza na charakterystyczny sufit - to trudno o lepszą codę.

Celebracja w izolacji

"Z czym kojarzy Wam się izolacja? Samotnością, odosobnieniem, strefą komfortu, dyskomfortu, zatraceniem, poznaniem swojego »JA«?" - te pytania zadają organizatorzy i organizatorki wydarzenia IzolacJA - Urodzinowego Livestreamu Koncertów i Dragowych Performansów, które odbędzie się za kilka dni w wirtualnej przestrzeni VIR Gallery. Z okazji urodzin tej funkcjonującej wyłącznie w internetowej przestrzeni platformy, jej twórcy i twórczynie oraz osoby z pozqueer. zorganizowali i zorganizowały pokaz performansów oraz koncertów tematycznie związanych z doświadczeniem pandemicznej izolacji.

Fantazjowanie o wsi

- Pojawiające się w moich pracach historie nie są przeze mnie wymyślane, lecz wywodzą się z podświadomości - mówi mieszkająca w Poznaniu artystka Magdalena Starska*. W marcu wydała artystyczną książkę z pocztówkami Dreaming Wolf Mother.

Poezja jakby nie istnieje

- Za sprawą tęsknoty i czasu zdarzenie, które miało miejsce w przeszłości, zyskuje pewną aurę we wspomnieniu - stając się poezją - mówi Karolina Belter*, której wystawa Przyjęcie zostanie otwarta 24 kwietnia w Galerii Jak.

1 11 Strona 12 13 14 15