Kultura w Poznaniu

Historia

Więcej niż klub

Bill Shankly, legendarny trener Liverpoolu, powiedział kiedyś, że piłka nożna to nie tylko sprawa życia i śmierci. To coś o wiele poważniejszego. Wielu kibiców Kolejorza mogłoby się podpisać pod tym stwierdzeniem.

ZAPISKI Z LAMUSA. Jak w kolorowych książkach

Spotykamy różnych widzów. Krytycznych, entuzjastycznych, okazujących swoje emocje i takich, którzy trzymają je w tak zwanych ryzach, nie ujawniając, jakie wrażenie robi na nich sztuka, z którą się stykają. Emocji nie kryje jednak z pewnością jedna z grup odbiorców dzieł wszelakich. Dzieci.

Powrót generała

Głównodowodzący powstania wielkopolskiego, generał brygady Wojska Polskiego, prezes Zarządu Głównego Związku Weteranów Powstań Narodowych RP, Stanisław Taczak zmarł w 1960 roku w Malborku, by po 28 latach spocząć w "ukochanym Poznaniu".

Zimna wojna na wyciągnięcie ręki

Tajemniczy świat szpiegostwa, rywalizacja wschodu i zachodu na polu militarnym i wyścig o sukces w kosmosie to główne tematy prezentowane w nowym, otwartym w sobotę 26 listopada, Muzeum Zimnej Wojny w Berlinie.

Przed Pewuką

Wystawa Wschodnioniemiecka w 1911 roku miała być pokazem potęgi niemieckiej gospodarki i jej trwałej obecności na zaanektowanych ziemiach polskich. I była, tyle że pamięć o niej szybko przeminęła. Po kilku latach Polska odzyskała niepodległość, a w 1929 roku poznaniacy zorganizowali spektakularną Pewukę, która przysłoniła wszystko to, co Prusakom udało się osiągnąć w czasie zaborów. Pozostały piękne pocztówki i Cyryl je ma.

ZAPISKI Z LAMUSA. Kij i marchewka

Czujne oko krytyka wychwyci wszelkie niedoskonałości. Byłoby jednak dużą niesprawiedliwością powiedzieć, że czepia się on jedynie i nieustannie szuka punktu zaczepienia dla pastwienia się nad kimś lub nad czymś. W żadnym razie! Krytyk daje szansę! Nawet po wielekroć. Obserwuje uważnie. Niczym dobrotliwy rodzic kładzie rękę na ramieniu i zdaje się popychać w stronę dalszego rozwoju. Uraczy dobrym słowem, wskaże właściwy kierunek i powie, co by jeszcze można było poprawić. A że niekiedy w tym wszystkim jest i łyżka dziegciu - cóż, z tym się trzeba po prostu liczyć...

Pierwszy pilot

Powstaniec wielkopolski, kpt. pilot Franciszek Jach, został patronem 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego na Krzesinach. Czym sobie zasłużył na taki honor?

ZAPISKI Z LAMUSA. Prawda (nie tylko) ekranu

Sztuka ma wzbudzać emocje. Temu nikt nie zaprzeczy. Ma powodować, że widz pozwoli się porwać falom rozmaitych uczuć - od radości, przez wzruszenie, aż do przerażenia. Czy i sam autor dzieła, dla przykładu filmowego, odczuwa emocje, jakie pragnie przekazać swoim odbiorcom? Czy nie tu, w fazie produkcji, zaczyna się ta spirala emocji, która potem zatacza coraz szersze kręgi?

ZAPISKI Z LAMUSA. Książka czy radio?

Zastanawiamy się dzisiaj, jaki wpływ na kulturę ma technologia i zastanawiać się zapewne będziemy, bo nic nie zapowiada, aby rozwój tej drugiej miał nagle zahamować. Rozważania nierzadko koncentrują się na tym, czy wpływ technologii jest dla kultury raczej pozytywny czy negatywny. Ostatecznej odpowiedzi udzielić nie sposób. Co ciekawe, tego typu refleksje snuły się i dawniej, a po przeciwnych stronach barykady stało wówczas radio i literatura. Czy słusznie?

Skarby historii w Centrum Szyfrów

Pozyskane w ostatnim czasie dokumenty prywatne i służbowe dotyczące poznańskich łamaczy szyfrów zaprezentowano w czwartek, 20 października w Centrum Szyfrów Enigma. Najcenniejszą "zdobyczą" jest zbiór dokumentów dotyczących Ekspozytury 300, w której w czasie wojny pracowali Rejewski, Różycki i Zygalski.

Prezydent

Prezydent stołecznego miasta Poznania, minister spraw wewnętrznych, pierwszy delegat rządu na kraj, wreszcie współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego w dobie niemieckiej okupacji. 80 lat temu odszedł Cyryl Ratajski.

Aleje Marcinkowskiego

Jedna z głównych ulic Poznania, dawniej ulubione miejsce spacerów mieszkańców, świadek wielu ważnych wydarzeń w historii miasta, zniszczona w czasie walk o Poznań, ofiara socjalistycznej przebudowy i koncepcji powstania śródmiejskiej arterii komunikacyjnej, powoli odzyskuje znaczenie i piękno.

ZAPISKI Z LAMUSA. Wielki sprawdzian

Jak zmierzyć talent aktora, który stąpa jeszcze nieśmiało po scenach wielkich, prestiżowych teatrów? Postawić go przed wyzwaniem! To oczywiste. Lepszego miernika umiejętności, wrażliwości i potencjału na przyszłość nie ma. To też sprawdzian dla włodarza instytucji - odpowiedź na pytanie, czy posiadł zdolność do gromadzenia wokół siebie talentów lub chociaż diamentów, wymagających jeszcze oszlifowania.

ZAPISKI Z LAMUSA. Terapia małżeńska

Kultura to nie tylko rozrywka. Nie tylko śmiechy i zabawa, blichtr i błysk fleszy. Sztuka ma za zadanie zwracać uwagę, uczyć myśleć, a nawet być przyczynkiem do podejmowania konkretnych działań. Dotyka spraw ważnych i poważnych. Ot, choćby małżeństwa!

ZAPISKI Z LAMUSA. Sukcesy i kryzysy

Widowisko, które przyciąga publiczność niczym miód pszczoły, wyznacza pewne kierunki, pełni rolę miernika, jednocześnie stanowiąc rodzaj podsumowania sytuacji w danej materii. Daje obraz tego, co się ludziom podoba, a co stopniowo osuwa w niebyt.

Tajemnica Ziętary

Dziś mija 30 lat od tajemniczego zaginięcia Jarosława Ziętary, poznańskiego dziennikarza, który na początku lat 90. badał i pisał o aferach gospodarczych. Obecnie przyjmuje się, że został uprowadzony i zamordowany.

ZAPISKI Z LAMUSA. Książkowy kryminał

Książka. Dla wielu niezastąpiona towarzyszka. Impuls dla wyobraźni i brama ucieczki od szarawej niekiedy codzienności. Skarbnica wiedzy, która wszystkim silącym się na erudycję pozwala czerpać ze swojego źródła. Bywa i tak, że staje się towarem pożądanym za wszelką cenę i popychającym ludzi do niecnych uczynków, również z pobudek niemających nic wspólnego z miłością do literatury...

Piękny umysł

Wybitny matematyk, rektor Politechniki Lwowskiej, prorektor Uniwersytetu Poznańskiego, wychowawca łamaczy Enigmy, a także... genealog i znawca twórczości Fryderyka Chopina. Profesor Zdzisław Krygowski (1872-1955).

Weekend w fortach

Ostatni weekend wakacji to w Poznaniu święto miłośników fortyfikacji. Od rana do wieczora można zwiedzać różnego rodzaju obiekty architektury militarnej.

Selekcja była ostra

22 sierpnia 1922 roku na poznańskiej Cytadeli rozpoczęła działalność policyjna szkoła tresury psów. Wśród jej absolwentów był m.in. Wilczek, który wytropił aż 90 sprawców poważnych przestępstw.

1 4 Strona 5 6 7 8