Kultura w Poznaniu

Książki

JA TU TYLKO CZYTAM. Krwawa lekcja tożsamości

21 lutego 2022 roku Rosja uznała niepodległość Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Trzy dni później wybuchła wojna. Krwawe walki na wschodnich rubieżach Ukrainy trwają jednak już od roku 2014. O konflikcie z perspektywy naocznych świadków i uczestników opowiada Tomáš Forró w reportażu wnikliwym, unurzanym w błocie okopów i niewygodnym dla wszystkich próbujących opisywać Donbas za pomocą binarnych opozycji.

Udana "druga książka"

Tuż obok Poznania, w Śremie, mieszka Tomasz Żak - jeszcze chwilę temu rokujący debiutant, który zabłysnął Trzydziestką, sensacyjno - kryminalną powieścią z polityczną aluzją i wyraźnym tłem bieżącej rzeczywistości. Żak, także dzięki swojemu urokowi osobistemu, doskonale skontaktował się z czytelnikami, brylował wręcz na spotkaniach autorskich i targowych imprezach. Zbudował wokół swojego pisania grupę wiernych fanów, w mediach społecznościowych zafunkcjonował jako popularny, bezpośredni i skromny autor. Prawdziwym wyzwaniem stała się więc kontynuacja literackiego debiutu - wydana przez WAB Dwudziestka.

JA TU TYLKO CZYTAM. O dobrą starość trzeba zadbać już dziś

Gdyby nie autor tej książki, być może do dziś nie mielibyśmy pojęcia, czym jest slow life. I że można tak żyć, po prostu niespiesznie. Tym razem Carl Honoré przygląda się temu, jak się starzejemy. A jest na co popatrzeć, zanim sami staniemy się częścią "silver tsunami".

Targi Książki wracają!

W dniach 11-13 marca w Poznaniu ponownie odbędą się Poznańskie Targi Książki, czyli wielki zlot bibliofilów, wydawców, księgarzy i przede wszystkim - czytelników.

Na wszystkie foki!

"Czas na poranną gimnastykę. Płetwa raz. Brzuszek raz. No, starczy. Nie można szaleć z tym sportem" - Patrycjusz Tomaszewski i jego Zaginione perły foki Agatki ponownie ucieszą i najmłodszych, i najstarszych czytelników.

JA TU TYLKO CZYTAM. Między tabletkami a psychoterapią

W obliczu wojny w Ukrainie reportaż Anety Pawłowskiej-Krać czyta się z jeszcze większą trwogą. Problemy z dostępnością pomocy dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne dobitnie obnażyła przecież już pandemia. Jakie zatem oparcie znajdą potrzebujący w niewydolnym systemie opieki psychiatrycznej w Polsce teraz, gdy trauma stała się udziałem setek tysięcy? Głośnik w głowie. O leczeniu psychiatrycznym w Polsce to ponura opowieść o czarnej owcy medycyny. A jednocześnie zapowiedź nadejścia tak potrzebnych zmian.

Mit czy kit?

- Przed paroma miesiącami rekonstruktorzy z Poznania pojawili się z flagami powstańczymi w Krakowie, budząc zdziwienie i sensację. Trzeba było wyjaśniać, o co, o jakie wydarzenie chodzi. Tu jeszcze dużo jest do zrobienia - mówi Marek Rezler*, autor książki Mity o Poznaniu.

Dopiero szukam swojej drogi

- Pierwsi czytelnicy to też pierwsze oczekiwania, których w wielu przypadkach nie spełnię. Nie dlatego, że zrobię coś słabego, ale coś zupełnie innego, niż się wszyscy spodziewają. Tak, to trudne, ale i na swój sposób fascynujące - mówi Bartłomiej Grubich*, autor powieści i opowiadań.

Oszust czy telepata?

Już w środę 23 lutego w księgarni Bookowski pisarz Adrian Ksycki porozmawia z Michałem Larkiem (również pisarzem) o swojej premierowej powieści, której zagadkowa akcja toczy się na ulicach Poznania.

JA TU TYLKO CZYTAM. Masłowska w Warszawie, Bowie nieco mniej

W Bowiem w Warszawie Bowiego w Warszawie jest jeszcze mniej, niż faktycznie było go w latach 70. I to nie spoiler, tylko gest uprzejmości względem wszystkich tych, którzy po nową Masłowską chcieliby sięgnąć z uwagi na legendę rocka. Jeśli więc chodzi wyłącznie o Bowiego - nie warto. Warto jednak z innych powodów.

Zanurzmy się w mitach

- Urodziłem się 20 marca, który jest Światowym Dniem Opowiadania Historii, więc nic nie dzieje się przypadkiem! - mówi Szymon Góralczyk*, bajarz, który poprowadzi w Poznaniu Spotkania z mitami i opowieściami słowiańskimi.

Ludzie, książki i książkomaty!

Rozpoczął się Festiwal Ludzie Książki pod patronatem Biblioteki Raczyńskich. Spotkania z pisarzami, wystawy, warsztaty i koncerty odbędą w pięciu większych miastach w Wielkopolsce. Festiwal odbywa się w ramach projektu Sztuczna inteligencja w służbie książki. Także dzięki niemu Poznaniowi udało się sfinansować zakup 11 książkomatów, w których będzie można wypożyczać i oddawać książki o każdej porze dnia i nocy!

Tak widzę, tak czuję

- Wszystkie moje publikacje są o mechanizmach społecznych, choć pokazywanych w różnych obszarach czy miejscach. Zależy mi na pokazywaniu inżynierii społecznej, rzucaniu światła na procesy podskórne, które kierują życiem społecznym - mówi Mariusz Forecki*, fotograf, autor albumu fotograficznego Bluebox.

Poezja nienaruszona przez zarazę

Jeszcze pod koniec poprzedniego roku ukazała się, w nieocenionym WBPiCAK, zredagowana i ułożona przez Jolantę Prochowicz i Bartosza Wójcika nietypowa, bo "okolicznościowa" antologia Poetek na czasy zarazy.

JA TU TYLKO CZYTAM. Dużo gotyku, zero Meksyku

To ciekawy przypadek do zrecenzowania - kiedy opowieść płynie wartko i jest soczyście wciągająca, a z drugiej strony pozbawiona tego, co autorka uparcie chciała jej nadać. Ale zacznijmy od początku.

Literacki spryt

Podpoznańskie Wydawnictwo Wolno niedawno wydało debiut poetycki  Oli Kołodziejek. W jego redakcję zaangażował się nie tylko wyrafinowany czytelnik i znawca literatury - Karol Francuzik, ale także ceniona poetka Barbara Klicka.

JA TU TYLKO CZYTAM. Mały kurs wspierania

Książka niewielka, niepozorna, a jednak czekała na półce całymi tygodniami. Nie byłam gotowa na jej lekturę miesiąc temu, nie byłam gotowa i teraz - i nie da się chyba lepiej podsumować tego wspólnego mianownika, który łączy wszystkie książki o śmierci.

1 13 Strona 14 15 16 17